Röportajlar

ASSASSINATION

Selamlar, okurlarımız için Assassination’in kurulusunu ve müzikal yapısını tanımlar misiniz?
Utku : Merhabalar, grubun kurulusu 1.5 sene öncesine dayanıyor, aslında bir anlık olay oldu grubun kurulusu, bir gün Fatih beni aradı ve hadi grup kuralım dedi iste o gazla kurduk. Müzikal yapıya gelirsek melodik death metal diye kesip atmak istemiyorum çünkü içinde thrash, brutal, progressive bir alt yapı var soundumuzun. Su sıralar parçaları biraz daha agresifleştirme yolundayız.

Ilk demonuz “Compact Death” i 2003 yilinda Cengiz Dirim stüdyosunda kaydettiniz. Ilk demonuza dinleyicilerden gelen olumlu-olumsuz tepkiler neler?
Utku :
Genel olarak eleştiriler, rifflerin iyi olduğu yönündeydi ama kayıt olarak daha iyi olabilirdi diye düşünenler çoğunluktaydı. Biraz da bizim promosyon eksiğimiz vardı o yüzden biraz geride kaldık.
Fatih : Kendi adıma konuşayım, vokalin tek düze olduğu söylendi, kabul ediyorum hakikaten öyle olmuş, 3 saat kayıt yaptıysak 15 dakikada vokaller kaydedildi, defalarca deneme imkanım olmadı, ayrıca ilk kayıt deneyimim, bir sonraki kayıtta daha iyi olacağından emin olabilirsiniz.

Demonun piyasaya tam anlamıyla dağıtılmadığını düşünüyorum. Bunun sebebi neydi?
Utku : Bunun sebebi söyle, kaydın tatmin edici olmayışı ve bizim bezgin ve parasız insanlar oluşumuz.
Fatih : Biraz geç olsa da dağılıyor yavas yavas 🙂 Alternative Magazine Distro en basta anlaşmıştık. İstanbul’dan Stiffnecked Distro ile anlaştık. Simdi de Kazurat Distro var. Umarım dağıtılır.

Demo sonrasında grubun kadrosunda değişiklikler oldu. Zaman içinde 2. gitarist olarak Doğan gruba katildi, birçok davulcu girip çikti daha sonra ilk kadro + 2. gitarist ile devam kararı alindi. Bu kararın nedenleri ve son kadroyu söyler misiniz?
Utku : İlk konserimizden sonra grupça gaza geldik, bu kararda en büyük etken bu. Son kadro söyle; vokal: Fatih, lead gitar: ben, ritm gitar: Doğan, bas: Atakan, davul: Çağlar

Oturmuş kadronuz ile yeni bir demo yada ilerleyen zaman içinde albüm söz konusu olabilir mi?
Utku :
Sanırım yeni bir promo cd çıkaracağız ve sanırım 3 parçadan oluşacak. Yalnız kayıtlar bu kadro ile mi olur o belli değil su an.
Fatih : Benim gönlüm adam akilli bir demo yapmakta, Utku promo cd diye konuşup duruyor. Su anda kesin bir şey söylemek doğru olmaz bence, zamanı gelince grupça düşünülür, para durumuna bakılır ve ona göre bir şeyler yapilir. Bilmem yanlış düşünüyor muyum…

Assassination’in müzikal altyapısı ve besteleri Utku’nun yaptığını, sözleri de Fatih’in yazdığını biliyorum. 2. gitaristiniz Doğan yeni çalışmalarınızda büyük ihtimalle müzikal anlamda destek olacak. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Utku : Tabiî ki, ne kadar çok fikir olursa ortaya daha iyi sonuçlar çıkacaktır.
Fatih : Doğan gruba girdi gireli değişen bir şeyler var, Utku çok iyi bir gitarist ama “Bir elin nesi var iki elin sesi var” demek doğru olur.

Sözleri Fatih’in yazdığından bahsetmişken senin de yeni parçalar için söz yazdığını duydum Utku. Genel anlamda yazdığınız sözler de belli bir konu üzerine mi yoksa etkilendiğiniz konular üzerine mi şarkı sözleri yazıyorsunuz?
Utku : Evet benim yazdığım yeni bir parça var, ismini simdi vermek istemiyorum ama parçayı yazarken “Mad Max” adli filmden etkilendim bunu söyleyebilirim.
Fatih : Beni de çoğu zaman yasadıklarım, gördüğüm abuk sabuk rüyalar ve hayal gücüm etkiler. Örneğin daha stüdyo çalışmamıza gelen arkadaşların dışında hiç kimsenin dinlemediği bir şarkimiz var, adı “Corpse Museum” bunu eski kız arkadaşlarıma yazdım. Şarkının ismi ile içeriğini bağdaştırırsanız sözleri tahmin edebilirsiniz 🙂

Demo çıkalı aylar oldu ve grupça konser tekliflerinde titiz davrandınız ve 22 Şubat 2004’te Resimli Bar’da Cidesphere ile sahneyi paylaştınız. İlk konser ve Cidesphere nasıl bir duygu?
Utku : Konser tekliflerinde titiz davranmalıyız (bunu göt kalkıklığı olarak algılamayın) çünkü konsere kiminle çıkıldığı bence çok önemlidir. Bu yüzden Cidesphere ile konsere çıkmak benim için çok gurur verici bir olay.
Fatih : Katılıyorum

Konser esnasında ve sonrasında seyirciden nasıl bir tepki aldınız?
Utku :
Gelen tepkiler gerçekten çok iyi yöndeydi, bu kadarını beklemiyordum açıkçası. Cidesphere’in bizi beğenmesi de özellikle bizi memnun etti.
Fatih : Sen de oradaydın, sen de gördün, biliyorsun 🙂 Ben de bu kadar beklemiyordum, çok güzeldi, konsere gelip bizi destekleyen herkese çok teşekkürler.

Grupça konserlere çıkmaya özen göstermeye devam mi edeceksiniz? Yoksa her teklife açık misiniz?
Utku : Özen gösterilmeye devam edilecektir tabi ki .

Gelecek ile ilgili en yakin konser 3. kez düzenlenecek olan Bursa 19 Mayis Rock senliği için bir başvuru söz konusu olacakmış bu dogru mu?
Fatih :
Evet ben Özgür Ögöz ile yazıştım, olumsuz bir şey söylemedi, ama bu sene Rock Senliğinin olup olmayacağı kesin değil. Umarım olur ve çıkarız, Resimli’deki konserimize gelemeyenler bizi orada izler.

Bursa’da su anda demosunu yayınlamış tek death metal grubu sizsiniz. Bu sorum kişisel olacak, size göre Bursa’daki rock-metal potansiyeli ne oranda?
Utku : Bursa’da death metal denince akla tabiki Death Project geliyor, o zamanlar piyasada (Bursa) büyük bir gaz vardı, grup ruhu vardı ama su an grup ruhundan eser yok. Genelde kişisel yetenekleri geliştirmek için uğraşıyor herkes. Birçok sağlam gitarist var ama dediğim gibi hepsi kişisel çalışıyorlar. Tercihleri death metal olmasa da yinede sağlam müzisyenler var. Aslına bakacak olursak cumartesi punklari dışında piyasa idare eder durumda. Ankara, Eskişehir vb.. gibi olmasa da…
Fatih : Cumartesi punkları hahahaha

Zaman ayırdığınız için teşekkürler, son sözleriniz…
Utku : Ben teşekkür ederim. Müziği destekleyen herkesin yanında ben de varım. Yeni parçalarımızı bekleyin, görüşmek üzere…
Fatih : Teşekkürler, köstek değil destek ! diyorum her zamanki gibi. Yeni şarkılar daha gaz, eskileri de değiştiriyoruz, çok daha iyi olacak. Destekleyen herkese teşekkürler, konserlerimize beklerim.

www.assassination.4t.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu