BlogÖne Çıkan

Arşiv Odası : Tozlu Raflar #7 | Marduk – Panzer Division Marduk ve Anılar

Arşiv Odamızın Bu Bölümünde Tozlu Raflarından Marduk - Panzer Division Marduk Albümü Çıkıyor.

Osmose Production – 1999 – İsveç

Beni bilenler bilir, ben sonradan sevme Marduk fanlarındanım. Ama bu demek değil ki grubun yeni bir dinleyicisiyim. Tabii ki hayır, yıl 1999 belki de 2000. Tam olarak anımsamıyorum. Marduk grubunu daha önce hiç duymamış hatta hiç bir şarkısını dinlemeyi bırak ne olduğu hakkında bir fikrim bile yok. O zamanlar 14-15 yaşında ergenliğe yeni girmiş ve metal müzikle tanışalı bir kaç sene olmuş bir gencim diyebilirim. Hatırlayanlar hemen evet diyecektir o yıllarda CD ‘ye ulaşmak çok kolay bir iş değildi, hatta bir çok albümün kasetini alırdık ya da çektirirdik ki bu 90lar boyunca hep olmuştur. Fakat teknoloji biraz gelişmişti ve artık PC’ler hızla yayılmış, internet yavaş yavaş 128kbps hızla da olsa evimize çevirmeli ağ ya da kablo ile girmekteydi.

O yıllarda bizim evde internet çevirmeli ağ ve günde maksimum 20-30dakikalık erişim sağlayabildiğin mükemmel bir anlar zinciriydi. Hatta bir keresinde yanlışla 146’dan girmiştim ve korkunç bir fatura gelmişti. Rahmetli babam o kadar kızmıştı ki ,telefon hattını yerinden söküp bir daha internet minternet yok bu evde deyip kendine hat çekip kendisi girmeye devam etmişti 🙂 ahaha ,inanılmazdı. 36 yaşındayım benim ilerde çocuğum olur mu, olursa bende böyle bir baba mı olurum bilmiyorum. Ama kendisi çok zalim biri değildi, ekonomik açıdan zorlanıyordu hepsi bu, kim zorlanmıyor ki…

Gelelim Marduk ile nasıl tanıştığıma. Çok uzattım değil mi ? Ama bu bölümüm amacı zaten bu ! O yıllarda yukarda da belirttiğim gibi kaset, çekme kaset ,karışık cd falan tarzı müzik erişimlerimiz olurdu. İnternet yaygınlaştıkça MP3 denilen bir format evlerimize, discmanlerimize girmeye başladı. Ve Bulgar&Rus yapım karışık mp3 albümlerine erişmeye başladık. Bir mp3 albümünün içinde 4-5 tane grubun o zamana kadar çıkardığı tüm albümler olurdu. Ama o kadar karışık yaparlardı ki Anathema, Opeth ,Iron Maiden ,Marduk ve bir iki uyduruk grup mutlaka o cdlerin içerisinde olurdu….Her neyse bende o CD’lerden birinde MARDUK – PANZER DIVISION MARDUK albümünü dinlemeye başlamıştım tabii o CD’lerin içerisinde başka başka albümlerde vardı ama hatırlamıyorum. Marduk çalmaya başladığında baştan sonra hızlı giden davullar olan ,böğürtülü vokalli aşırı sert bir şey ile karşı karşıya gelmiştim. O zamana kadar buna benzer bir grup dinlememiştim , belki Cenotaph belki de Hypocrisy dinlediğim en sert gruplardan olabilir. Şimdi diyeceksiniz ki Cenotaph daha hızlı ve kaotik ,ama MARDUK ve black metal ile tanışmadan ve de hiç bir halt bilmeden dinlediğim bir dönemdi…

Hatırlıyorum bombalar patlıyor, tank sesleri ile şarkılar başlıyordu. Panzer Division Marduk ,Baptism by Fire falan , gerçekten büyülenmiştim. Legion‘un vokalleri zaten kusmuklu ve öfkeliydi (Daha sonra Mortuus ‘a vurulacaktım ama Legion o zamanlar için büyüleyiciydi) Christ Raping Black Metal , Scorched Earth , bir melodi bombardımanı olan Beast of Prey, Marş gibi şarkı Fist Fucking God’s Planet ,Marduk‘un beni alıp götürmesi için yeterli sebeplerdendi… Marduk genel olarak bu albümden sonra bir kaç albüm daha ikinci dünya savaşı temasını devam ettirdi. Panzerler, bazukalar ,katil komutanlar daha sonra bir kaç albüm tema değiştirdikten sonra Frontschwein ile tekrar 2. dünya savaşı arenasına geri döndü.. Grup için çeşitli spekülasyonlar yapıldı, yok nazi övüyor ,yok savaş seviyor fakat grup hemen hemen her röportajında biz bir nazi sevicisi değil ikinci dünya savaşı figürleri ve olayları hayranıyız fakat pandemi döneminden önce bazı yerlerde bu sebeplerden konserleri iptal edildi vb. Bence Marduk 2. dünya savaşı temasının ekmeğini çok uzun süre yedi bence artık yeni konulara yelken açması gerekir, çünkü bu kadar kaliteli black metal üretebilen bir gruptan artık daha da orijinal konular beklediğimi belirtmeliyim.

Evet bu albüm benim dinlediğim ilk extreme metal / black metal işleri arasında ,ee yıllar geçti 2020 yılını da devirmek üzereyiz 21 yıl ,dile kolay! Grup hala ayakta, deli gibi albüm kayıt ediyor ve konser veriyor ( bu yıl biraz sekteye uğrasa da) , bir 20 yıl daha görür mü ? Kim bilir ! MARDUK !

Not: Bu yazı 18 Kasım 2020 tarihinde yazılmıştır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu