BlogÖne Çıkan

Arşiv Odası #10 | Severe Torture – Feasting on Blood

Arşiv Odasının Bu Sayısında Hollandalı Brutal Death Metal Grubu Severe Torture'nin İlk Albümü Feasting on Blood Hakkında Konuşuyoruz!

Hammerheart Records – 2000 – Hollanda

Severe Torture 1997 yılında Thijs Van Laarhoven, Seth Van de Loo ve Jelle Schuurmans tarafından kurulmuş bir brutal death metal grubudur. Kurulduğu dönemde grubun vokalisti olan Erik de Windt ile beş şarkılık bir demo kasedi kayıt edildikten sonra Erik çoğumuzunda bildiği Sinister grubuna girmek için gruptan ayrılmıştır.

Feasting on Blood albümü, bu grubun Hammerheart Records tarafından yayınlanan ilk kayıtlı albümüdür. Kurulduklarındaki kadro ile kaydettikleri promo kasedinden sonra (dünya çapında 600’den fazla satıldı) harika bir kondisyon yakaladılar ve konserlerde istedikleri nefreti kusmaya başladılar. Bu şekilde, Immolation ile beraber olan konserleri dahil bir çok tura çıktılar ve dinleyiciler tarafından gayet olumlu tepkiler aldılar. Daha sonra ise bu albümü kaydetmeye başladılar. Bu süreç içerisinde turdan sonra Jelle, demo kasedinden sonra ise Erik gruptan ayrıldı. Onların yerini bu albümde de gördüğümüz üzere Dennis Schreurs (vokal) ve Patrick Boleij (bass) aldı. Bence grubun en iyi formuydu, bu kadro ile 33 dakikalık anti-hristiyanlık ve dehşet dolu bir ölüm simülasyonu çıkardılar.

İşte bu simülasyon da “Feasting on Blood” albümü. Zamanına göre, gerek teknik riffler ve silaha benzer davul mixing’i ile aşırı tehditkar bir albüm oluşturulmuş. Sözler tamamen hristiyanlığa öfke kusma üzerine ilerliyor. Tempo ve şarkılardaki trafik çiğ bir işkenceye maruz bırakılıyor, atmosfer ise bir kinden daha çok saf bir öfke içinde kayboluyor. Şahsen grubun en sevdiğim albümü olan “Feasting on Blood”, o dönemlerde icra edilen diğer albümlerin aksine daha yakalayıcı ve kaotik rifflere sahip olduğunu düşünüyorum. Tema olarak günümüz black metal ve blackened death metal gruplarına benzerlik taşıyan bir yapıya sahipler. Ama brutal death metal ruhunu asla kaybetmemişler. Melodiler, alışılmış agresif tonlar eşliğinde farklı bir disonanslığa mahkum şekilde gidiyor ve bence bu grubu harika yapan ögelerden biri..

“Albümde özellikle gitarlar için Cannibal Corpse etkilerini çokça görebiliyoruz fakat vokaller genel olarak bunu saf dışı bırakıyor. Nitekim, bu albüm Severe Torture’ın en sağlam işlerinden biridir.”

Favori şarkılarım ise albümün ilk şarkısı olan “Feces for Jesus” ve “Baptized in Virginal Liquid”. Birinci şarkı ile grubu tanıdım, ikinci şarkı ile de manyağı oldum denilebilir. Çünkü Baptized in Virginal Liquid şarkısı, brutal death metal öğelerinden ziyade birazda grind kafasında ilerliyor ve bu da grubun içinde olduğu duvarlara goregrind genresini de ekliyor. Dur-kalk’lar ve genel şarkının trafiği çok iyi hazırlanmış ve kullanılmış. Tabii ki diğer şarkılarda da dediğim öğeleri bulabiliriz, zaten grubu bu tür ayarladıkları trafiklerden ziyade taş gibi bir brutal death metal oluşumu olduğu için severek dinlerim. Hala da, bu albümden çoğu şarkıyı sahnelerinde ölümüne çalarlar ve her seferinde verdikleri tadı asla değiştirmezler.

9/10

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

8 + 1 =

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu