Röportajlar

ARSAMES

Merhabalar, grubun biyografisinde yada sitenizde ayrıntılı bilgi bulamadım pek, gruptan bahseder misiniz?
ARSAMES İranlı ancient death metal grubudur ve 2002 yılında Ali Madarshahi tarafından kurulmuştur. (Sanırım bu kadar/sitelerinde de bu vardı/Goremented)

Myspace’te "Gates Of Persia" diye bir parçanızı dinledim, şarkı sözlerinizde efsanevi Pers geçmişinden mi bahsediyorsunuz yoksa o parça mı öyle sadece intro gibi mi?
Tüm sözlerimizi efsanevi tarihimizden yazıyoruz! Bilirsiniz dünyanın ilk imparatorluğu Pers İmparatorluğudur. İnsan haklarının kurucusu Büyük Kiros’tur ve üzerinde konuşulması gereken güçlü bir kültüre sahibiz. O şarkı bir intro ve Büyük Kiros ve Pers askerlerinin gücü ile ilgilidir.

Grubun adı da bunla alakalı sanırım…
Arsames’in anlamı :Arsames Aršāma , İlk Pers İmparatorluğunun hükümdarlarından birinin adıdır. (M.Ö. 520)

Türkler orta doğu ezgisi olan müziklere bayılır, Osmanlı’dan kalma sanırım 🙂 (hala kullandığımız Farsça kelimeler var) Unirock’ta nasıl tepkiler aldınız?
Türkiye’ye 10 kezden fazla geldim ve orada bir çok sevdiğim arkadaşım var, sanırım 2 yıldır orada göremediğim arkadaşlarım var. İnsanların tepkisi harikaydı, orada kendi ülkemizde olduğundan daha çok arkadaşımız ve hayranımız olduğunu düşünüyorum ve orada tekrar sahne almak istiyoruz.

Başka hangi ülkelerde sahne aldınız, insanların tepkisi nasıl?
Slovenyadan teklif aldık fakat İran Slovenya büyükelçiliği bize vize vermedi. Birkaç gün önce Malezya’da 3 konser için teklif aldık. 2010 yılında çıkacak olan albümümüz sonrası bazı konserler ayarlamayı deniyoruz.

Arsames elemanları hangi grupları dinliyor ve müzikal olarak etkileniyor?
Arsames elemanları genellikle şunları dinler: Iron maiden , Motorhead , Amon Amrth, Behemoth , Obscura , Quo Vadis , Symphony x , Morbid angel , Soul Fly , Sepultura , Overkill , Judas Priest ……
Eski Perslilerle ilgili daha önce yapılmamış Epik bir şeyler yapmak istiyoruz.

Soruları hazırlarken şu an burada yaşayan İranlı bir arkadaşımdan yardım aldım. Siz İran’da mı yaşıyorsunuz? Bunu sormamın nedeni arkadaşımdan aldığım ve okuduğum bilgilere göre orada sıkı bir rejim var. Çoğu yerdeki devrim muhafızlarının uzun saça bile karıştığı söyleniyor, hatta yabancı dilde albüm çıkarmanın bile yasak olduğunu söyledi ve oradaki sanatçılar kaçıp yurt dışında albüm çıkarıyormuş…
Evet İran’da yaşıyoruz ve burda bir çok uzun saçlı müzisyen bulabilirim. Ama heavy metal İran’da satanizm içerikli olduğu düşünüldüğü için yasak. Sanırım bizim gibi bir çok grup da piyasaya bu tarz müziğin satanizmle alakası olmadığını açıklamaya çalışıyor.

Orada pek müzik piyasası olmadığını söyledi arkadaşım, extreme müzik piyasası nasıl? Yine de Tahran’da bu tarzı dinleyen insanlar varmış sanırım, bilinen albüm satan (el altından da olsa) gruplar var mı?
Burada metal müzik piyasası yok. Ama bazı gruplar albümlerini kendi basıp dinleyiciye ulaştırıyor. Bir arkadaşımın geniş bir cd/dvd metal arşivi olduğunu biliyorum. Burada 100.0000 kişi civarında black,death, extreme muzik dinleyicisi var.

Soracaklarım bu kadar, son olarak bahsetmek istediğiniz söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?
Röportaj için teşekkürler, Türkiye veTürk metal müzik dinleyicisini seviyoruz. Türkiye bizim ikinci evimiz, iyi şanslar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu