Kritikler

ARMOR COLUMN ”Maximum Collateral Damage”

EBM Records – 2011 – A.B.D.

Sizinle tamı tamına 23-24 yıl kadar geriye gitmemiz gerek millet. Biliyorum bir çok şanssız insan için nerdeyse bir ömür ama söz konusu olan ve benim burada yazmaya çalıştığım şey ‘’sapına kadar metal’’ olan bir grup. Yılların ve trendlerin zerre kadar umursanmadığı ve önemli olanın ne kadar gerçek ve adam gibi kaliteli enstrüman çalmak, insana, hayata ve hayal gücüne dair içinden gelen bütün hisleri ve hastalığı 80lerin ruhuyla ortaya koymak,’’evet bu biziz ve hepinizin canı cehenneme’’ demekten oluşan bir grup ve bir çoğumuz için‘’misyona’’ ne kadar bağlı olduğunla alakalı olan bir şey. Trend çocuklar ve inceldiği yerden kopsun metal dinleyen paleler şu ana kadar okudularsa bir an önce okumayı bırakıp ‘’Kerrang’’ a geri dönmeleri gerekli.

Grup 5 tane yankee den oluşmakta ve kuzey doğu Amerika’nın Albany şehrinden Extreminal saflarında yer buluyorlar. Grubun bu havalde en bilinen ismi Skinless gitaristi Noah Carpenter. Bunu okuduktan sonra bir çok death metal manyağının “ hadi canım “ demesini olası karşılıyorum ama kısaca yaşınız kaç? Grup tam anlamıyla eski Mercyful Fate, Hellstar ,Exodus, Queensyrche vs. damarında ve ayarında taş gibi thrash-power-speed metal çalıyor. Skinless bilenlerin yabancılık çekmeyeceği ve 80lerin soğuk savaş döneminin speed-thrash gruplarının favori konsepti nükleer savaş ve büyük yıkım konsepti burada da hakim. “Dünyanın sonunu izlemek istiyoruz ve bundan kendimizi şanslı hissederiz” diyenler elini kaldırsın! Noah ve Ray in gitar riffleri ve konseptlerine en yakın gruplar Hellstar ve Exodus diyebilirim bu albümde; evet aynısı demiyorum ama siz albümü dinlemeyenlerin anlaması için bu 2 grup bir şekilde tüyo olabilir, kesinlikle gaz ve teknik!

Son yıllarda birçok eski tarz 80’ler kökenine sadık thrash metal grubu piyasada albümleriyle yer aldı. Hatta baya bir ‘’trend’’ oldu bile diyebiliriz grup yoğunluğundan dolayı, ama Armor Column kesinlikle bu işi hakkıyla, içten ve doğru bir şekilde yapmış.Tam anlamıyla thrash diyemeyeceğimiz bu albüm için kendileri PowerThrash metal ismini doğru bulmuşlar. Benim aldığım tınılar ve müzik de onların düşündüklerinden çok farklı değil. Thrash-Power-Speed metal sevenler kesinlikle kaçırmamalı. Metal müziği akıyla karasıyla seven geri kalan herkesin göz atması ve albümlerini edinmesi gereken bir proje ve grup.

8.5/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu