Kritikler

ARKAN ”Salam”

Season of Mist – 2011 – Fransa

Fas ve Cezayir asıllı elemanların toplanmasıyla oluşan doğu etnosentrik 🙂 sosunu death metal ile karıştıran bir grup işte Arkan tanımayan var mı hala ? Taze bir albüm diğer Arkan/Hilal albümü yazımı yazarken albümden ne kadar hoşnut kaldığımı belirtmiştim ve yeni albüm haberlerini de vermiştim ilaç gibi geldi bana bu tarz gruplara her zaman hayran kalmışımdır. Kendi müziğimize yakın bulmamla alakası var tabi.

Bu albüm baya zorlu geçmiş grup üyeleri 30 süper şarkı arasından 13 parça ayıklamış ve albüme dahil etmiş diğer albüm Hilal’den sonra merakla bekliyordum . Albümün tamamı şarkılar kayıt 7 ay sürmüş.Tarz yine aynı değişiklik yok Oriental Melodic Death Metal. Orphaned Land ile düetleri var bu albümde aynı tarz grupların birbirine destek olup albüme katkıda bulunması hoş bir ayrıntı. Sarah ablanın sesi gerçektende muhteşem akıllara kazınır o cins, vurmalı çalgılara bayılıyorum stüdyo evresi baya kalabalık geçmiş birçok oda kiraladık diyorlar röportajlarında ee malum müzikal açıdan zengin bir grup sonuçta. Arap müziği olmadan verimli olamazlar kuşkusuz ilham kaynakları burada gizli.Yeni albüm alışkanlık yapar dinleyince vazgeçemezsiniz demişlerdi elemanlar doğru demişler şimdiden favorilerim arasına girdi.

Yeni albüm barış sembolleriyle dolu şarkılarda gizli ayrıntılar. Düet yapılan parçada çok anlamlı. Grup eski albümünü de Studio Fredman ile çalışmıştı Fredrik Nordström onların vazgeçilmezi oldu. Hilal ile Fredrik onlara uğurlu gelmişti kıyaslamaktan nefret ediyorum ama Hilal albümünden tek farkı bu yeni albümün daha melankolik bir havaya bürünülmesi.

Bu albüm birde mesaj içeriyor dini bir grup asla olmadık sadece barışı istiyoruz diyorlar bunu da belirtmek istedim Hilal albüm kapağını görenler şaşırsalar da adamlar dinle değil sadece barışı simgelediklerini göstermeye çalışıyorlar. Özgün müzik yapmak mutluluk hissi veriyor bize diyorlar her seferinde. Bana da iletmek düşüyor 😛 .

Bakalım klip hangi parçaya gelecek şahsi fikrim en sağlam bulduğum parçalar ‘ Deus Vult ( işte buna Kobi Farhi ile klip beklerim) , ‘ Origins ‘ , ‘. The Eight Doors of Jannah ‘ işte bu 3’üne bittim =)….

Süratine sürat katmış oryantal riffleriyle karışan brutaller hadi sizde buyurun tadına bakmak lazım!

8/10

Reklam ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu