Röportajlar

ANTEDILUVIAN

Merhabalar, öncelikle kadro sorusu ile başlamak istiyorum, geçmişte kadroda birçok değişmeler oldu (davul, vokal özellikle) ve son olarak bu kadro oturdu, o kadar değişmenin sebebi neydi? Anlaşmazlıklar mı yoksa müzikal sorunlar mı?
Enes : Merhaba.Aslında her ikisi de diyebiliriz.Son döneme kadar olan değişikliklerin hemen hemen hepsi müzikal yetersizliklerden dolayı ortaya çıktı.Tam grubu oturttuk derken Tolga’nın da özel sebeplerden ötürü ayrılması sonucunda,vokalleri kendi aramızda paylaşmak zorunda kaldık.

Tarzınız önceleri daha çok thrash-death gibiydi, son zamanlarda ise power, progressive ve melodic bir yapıya ulaştı, bu değişmeleri yeni giren gitaristiniz Özgün’den sonra çıktığınız konserlerde ve demonuzda fark ettim,tesadüf mü yoksa Özgün’le birlikte bir şeyler mi değişti?
Atınç :
Tarz konusunda Enes’le birlikte birtakım değişiklikler yapmayı planlıyorduk zaten.Amacımız şarkılarımızdaki müzik kalitesini arttırmak,daha heyecan verici şarkılar yapmaktı.Özgün’ün de aramıza katılmasıyla,bu süre daha da kısaldı tabi ki.Açıkçası başlarda Özgün’le çalışma isteğimizin asıl nedeni de buydu.
Özgün : Bu değişimde benim payıma düşen kısım;şarkıların yeniden düzenlendiği bir dönemde gruba katılmış olmam ve dinlediğim progressive alt yapılı gruplardır.Elimden geldiğince bende şarkılara yardımcı olmaya çalıştım.

Bir süre ortadan kayboldunuz, o arada grupta neler oldu?
Cevret : Aramıza Özgün katıldı ve şarkıları yeniden düzenlemeye başladık.Yeni şarkılar yaptık.Kendimizi hazır hissettiğimizde de demo için hazırlık yapmaya başladık.
Enes : Demo kayıdına gideceğimiz hafta Tolga gruptan ayrıldı,bu durum bizi biraz zorladı tabi.Kalan kısa sürede Atınç’la vokallerin paylaşımını yaptık.
Atınç : Hepimiz öğrenci olduğumuzdan,araya sınavların girmesi,davulcumuz Cevret’in de şehir dışında okuyor olması,sağlıklı çalışmalar yapmamızı engelledi.2-3 ay gerçekten çok zor geçti.Bulduğumuz her boş vakitte eve kapanıp şarkı yapmaya çalıştık.Demoyu kaydedip geldiğimizde ise herkeste aşırı bir rahatlama oldu.

“Antemortem” isimli demonuz geçtiğimiz günlerde çıktı, kayıttan bahseder misiniz?
Özgün : Şarkıların düzenlemelerini bitirdiğimizde kayıt için stüdyo arayışına girdik.İlk düşündüğümüz yer Ankara’ydı.Ancak maliyetin fazla olacağını düşünerek İstanbul’u tercih ettik.Şubat ayı içersinde Kadıköy Ekol Müzik’te demomuzu hucum kayıt olarak kaydettik.Mix aşamasında beklenmeyen birtakım sorunlarla karşılaştık.Kısa bir süre sonra demoyu yeniden mixlettik.Ancak yinede kayıt beklediğimiz ses kalitesinin altında oldu.

“Antemortem”in baştan sona bir konusu olduğunu duydum ve 2. demonuzda da bu konu devam edecekmiş, doğru mu duyduklarım yoksa asparagas mı? Doğru ise konudan bahseder misiniz?
Cevret :
Şarkı sözlerini baştan yazmaya karar verdiğimizde Atınç sözleri bir konsept içinde toplamayı önerdi. Buna göre işlenen konu grubun ismiyle bağlantılı olacak,her şarkıda konunun bir parçasına değinilecekti.
Enes : konu introdaki giriş kısmıyla başlıyor,daha sonra şarkıların sırasına göre İsyankarların çektikleri acılardan,diğer insanların olaylara bakışına kadar birçok perspektiften değerlendiriliyor.Tanrı’ya inanç ta sorgulanıyor.Sözleri arka arkaya okuyan biri neyi kastettiğimi anlayacaktır.Ayrıca burda dillendirmediğim gizli kalmasını istediğimiz başka bakış açıları da var.onlarda anlayanın kârı olsun:))..
Atınç : Yazın bir demo daha yapmayı planlıyoruz,ses kalitesine kesinlikle daha çok önem vereceğiz.Konuyu bir karaktere yoğunlaştırma fikri var,zaten son
şarkıda böyle bir eğilim göze çarpıyor.son olarak sözler ilk yazıldığında çok daha uzundu,müzikle birlikte yazılmadığından bazı yerlerde kırpma yapmak
zorunda kaldık.Umarım konu çok fazla dağılmamıştır ilk okuyan için. Bizim için biraz acı bir tecrübe oldu çünkü.

Demonun introsu “Antemortem”de Türkçe bir şeyler anlatmış Atınç 🙂 Bu sanırım demonun konusu ile alakalı, konuyu siz mi yazdınız yoksa varolan bir şeydi ve üstünde mi oynadınız?
Enes : Konuyu biz yazdık ancak bilinen bazı tarihi olaylara da bağlı kalmaya çalıştık.

Bütün şarkılar İngilizceyken “Antemortem” neden Türkçe ?
Atınç : Intronun türkçe olmasının nedeni;sözlerin bir konu içersinde birbiriylebağlantılı olduğunu anlaşılır bir biçimde ifade etmekti.

“Antemortem” ne anlama geliyor?
Atınç : Antemortem latince”Ölümden Önce” anlamına geliyor.

Demo çıktıktan sonra bir şeyler değiştiğine inanıyor musunuz?Arkadaşlarınızda olsun, diğer insanlarda olsun fark ettiğiniz bir şeyler varmı?
Enes :
Açıkçası daha kimse bizden imza falan istemedi:)))…
Özgün : Fikirlerine değer verdiğimiz insanlardan geleceğe dair güzel öneriler veyorumlar alıyoruz.Şimdiye kadar çıktığımız bar konserleri dışında,dahilolmak istediğimiz büyük organizasyonların da bize getireceği tecrübeyle, bu değişim süreci;gruba istediğimiz yönde ivme kazandıracaktır.

Antediluvian sanırım frp ile alakalı bir şeydi, ne anlama geliyor?
Atınç : Aslında birden çok anlamı var.Vampire kitabında kendi hemcinslerinikatledip,sonsuza dek lanetlenen bir kuşağın adı Antediluvian.Ancak bizimasıl üzerinde durduğumuz anlamı latince”Büyük selden önce”.Büyük sel;Nuhtufanı olarak tasvir edilir.Ayrıca Sümerlerin en büyük 6 şehrine verilenortak isim olarak da geçiyor,bazı kitaplarda.Bizde sözleri yazarken hepsini göz önünde tutarak bir hikaye oluşturduk.

Konserlerinizden bahsedelim, üzülerek söylüyorum Bursa’da yapılan herkonser gibi sizin konserleriniz de pek dolmuyor, bu konuda dolu olduğunuzubiliyorum, konuşmak ister misiniz?
Enes : Belli bir emek harcıyorsunuz,zamanınızdan-paranızdankısıyorsunuz,stüdyoya verdiğiniz para yüzünden belki 2gün açgeziyorsunuz,iyi müzik yaptığınızı herkes söylüyor ama desteğe en çokihtiyaç duyduğumuz anlarda, yani konserlerde yeri geliyor 30-40 kişiyeçalıyorsunuz.İnsanlar 2sigara parası verip konsere gelmiyor.Aynı sıkıntılarıhepimiz yaşıyoruz sende taktir edersin ki.Bizler bu işi amatörceyapıyoruz,konserlerden para falan aldığımız yok,yalnızca önümüzde eğlenenbir kalabalık görmek istiyoruz.Türkiye’de metal müziğin yeri ortada,enazından bu müziği sevenler bizlere destek olursa,hep birlikte bir şeyler başarabileceğimize inanıyoruz.

Peki şehir dışı konserlere nasıl bakıyorsunuz? Röportajı okuyacak olanorganizatörlere diyeceğiniz bir şeyler var mı?
Cevret :
Tabiki her amatör grup gibi sıcak bakıyoruz.Davet olduğu takdirdeelimizden geldiği kadarıyla bütün organizasyonlarda sahne almayı arzuluyoruz.

Antediluvian’ı hiç dinlemeyen birine röportajı okuduğunda tarzınızıanımsatacak bir (yada birkaç) grup söyleyebilir misiniz?
Atınç :
Grupta herkes farklı tarz müzik dinlediğinden dolayı, şarkılar dabunların bir sentezi olarak ortaya çıkıyor.Tam bir isim vermek yanlışolur.Her ne kadar dinlediğimiz gruplardan etkilensekte,özgün bir şeyleryapmaya çalışıyoruz.Yani sözün kısası,kendimizi bir gruba benzetemiyoruz,amazamanla benzetenler tabiki olacaktır.

Fiks bir röportaj sorusu size o zaman 🙂 Beste yaparken etkilendiğinizgruplar vardır muhakkak, birkaç örnek verebilir misiniz?
Enes :
Death,Stratovarious,In Flames,Soilwork,Children of Bodom,Angra.Bizimşarkılar her ne kadar bu grupların şarkılarına benzemese de,besteler bunları
dinlerken ortaya çıkıyor.Garip bir çelişki:))).

Antediluvian şimdi ne planlar peşinde? Neler düşünüyorsunuz? Yeni Demone zaman, konserler vs…
Özgün : Muhtemelen yeni demoyu yazın yapacağız.Her açıdan üzerine daha fazlaeğileceğimizin garantisini şimdiden verebilirim.Planlarımız;müzik kalitesinisürekli olarak arttırmak,geniş kitlelere hitap eden birtakım büyükorganizasyonlarda sahne almak,Bursa’dan böyle bir grubun varlığını herkese duyurmak..

Soracaklarım bu kadar, son olarak söylemek istediğiniz bir şeyler varmı?

İlgine çok teşekkür ediyoruz,herkesi konserlerimize bekliyoruz…

Antemortem’i satınalmak için Distro Yada yapımlar bölümümüze göz atın…
Grubun sitesi :www.antediluvian.8m.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu