Kritikler

AMPUTATED GENITALS ”Human Meat Gluttony”

Gore And Blood – 2005 – Kolombiya

Bu kritiğimde “Amputated Genitals” grubunun “Human Meat Gluttony” albümünü ele alacağım. Grup brutal death metal mi yapıyor desem yoksa bazılarının dediği gibi ultra brutal death metal mi yapıyor desem tam bilemiyorum.

Davul çift kros,gravity blast,zillerle kombine ataklar şeklinde ilerliyor. Davul tonları güzel ayarlanmış. Davulcunun kendine ait tek kişilik projesi var. “Ancient Necropsy” adında bir grubu var. Guttural vokal,gitar,bass,davul her işi kendi hallediyor. Davulcunun çalışını sevenler “Ancient Necropsy” grubuna bakabilirler.

Gitar gayet teknik, gaz, “chunk, chunk” diye tabir edilen rifflere sahip. Gitarda yavaşlama, ağır tempo diye bir şey söz konusu değil. Gayet gaz bir şekilde çalıyor. Gitar tonları sert olarak ayarlanmış.

Vokalist derin,güçlü,yıkıcı,iğrenç,kusmuk şeklinde bir guttural vokale sahip. Vokalist tam anlamıyla Deep Guttural Vokal ya da Low Guttural Vokal denilen işi yapıyor. Hatta bence, bu vokale özel bir tanım yaparak “Sick Guttural Vokal” yapıyor demek daha doğru olur.
Vokalist müzikte ön planda, bunda vokalinin güçlü ve yıkıcı olmasının etkisi var. Fakat öyle derin,iğrenç ve kusmuk şeklinde bir sese sahip ki ön planda olması hiç göze batmıyor. Çünkü yaptıkları müzik için vokalin ön planda olması son derece normal bir durum. İğrenç,kusmuk gibi bir vokali o şekilde ön planda yapması dolayısıyla, “sick guttural vokali” insanın beynine kazıyor adeta.
Vokalist genel olarak seri şekilde ve dur durak bilmeden şarkı boyunca okuyor, derin,güçlü,iğrenç kusmuk gibi sesini herkesin beynine kazımak için hiç durmuyor.

Vokalist ara ara brutal vokal ya da growl dedikleri işlerede el atıyor. Fakat growlleride normal bir growl değil. Growlleri daha çok o anlaşılmayan Sick Guttural vokalinin, daha anlaşılır hale getirilmiş versiyonu bir izlenim oluşturuyor.
Vokalistin growlleride, Sick Guttural Vokalleri gibi son derece iğrenç bir sese sahip.
İddia ediyorum böyle vokal dünyaya zor gelir. Bununda yanı sıra underground brutal death ortamlarının en extreme vokallerinden birine sahip bu grubun vokali. Grup kolombiyalı olduğu için çok göz önünde değil. Bu yüzden bir çok kişi gruptaki extremeliği fark etmiyor. Fakat vokalist o kadar extreme bir vokale sahipki, dünyada arayıpta zor bulunacak cinsten bir extremeliğe imza atıyor.

Söz konsepti olarak Gore, Aberrations, Sex, Violence, Grotesque gibi konuları anlatıyorlar. Kolombiya deathcilerinin genel özelliği zaten bu yönlerde oluyor. Sonuna kadar extreme, sonuna kadar gore anlayışında bir grup buda.

Genel olarak temiz bir albüm denilebilir. Fakat Amerikan brutal death metali gibi tertemiz bir kayıt olduğu söylenemez. Kayıt hafiften leş bir sounda sahip. Fakat enstrümanlar ve vokal gayet net şekilde duyuluyor. Her enstrüman ve vokal için özenle uğraşılmış.

Albüm kapağının çizeri kim bilmiyorum. Fakat tamamen kanlı bir kapak denilebilir. Bir tane kasap benzeri bir amca ufak bir odanın içinde farklı farklı insanların hatta hamile kadınların bile etlerinin koleksiyonunu yapıyor. Hepsini kesmiş, derilerini ve etlerini yolmuş. Halihazırda bir tanesinin derisinide masanın üzerinde yoluyor.
Gerikalanlarıda zincirlerle yukarıya asmış. Grubun kolombiyalı olmasından dolayı normal buluyorum ben bunları. Kolombiyalı olupta extremliğe oynamayan bir grup bile görmedim.

Albüm kolombiyanın extreme metal şirketi olan Gore And Blood’tan çıkarmış albümünü. Extreme işlere gönül verenlerin, imkanı olanların bu albümü kaçırmamasını öneririm.

Özellikle Extreme Sick Guttural Vokalleri,müzik,söz konsepti,albüm kapağı göz önüne alındığında kolombiyanın en leş ve en extreme işlerinden biri diyerek 10 üzerinden 10’u çok rahat bir şekilde hak ederler diyorum.

10/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu