Kritikler

AMON AMARTH ”Surtur Rising”

Metal Blade Records – 2011 – İsveç

Amon Amarth ‘ın kökleri Viking mitolojisi ve Death metale sımsıkıya bağlı olaraktan 92’li yıllarda Stockhoml’un  Tumba (İsveç) adındaki küçük bir yöresinde doğdu. Grubun  kendi içlerinden geleni yapmak, eğlenmek  vb. nedenlerle bir araya geliyorlardı ünlenme gibi bir çabaları yokmuş ta ki demolarını çıkarmak için Pulverised Records ile anlaşana kadar =) bundan sonrası malum death metal gruplarından çekip ayırabileceğimiz birçok özelliği bünyelerinde barındırdıklarından dolayı şansları yaver gitti.

Son albümleri ‘’ Surtur Rising’’ i dört gözle bekliyorduk sonunda piyasada. Albüm adından önce bahsedelim nerden geldi bu isim Surtur, İskandinav mitolojisinde güneydeki ateş devlerinin başı hükümdarıdır ve Dünya’nın sonu geldiğinde Surtur ortaya çıkacak ve elindeki kılıcıyla her şeyi yakacak en önemli tanrılardan Freyr’yi öldürecektir. Surtur’un kılıcı alevlendi bu albümle artık hikayeyi Amon Şarkılarıyla anlatacak bize çok şahane bir isim bulmuşlar. Şarkı sözleri yaptıkları müzik ile diğer death metal gruplarından çok farklı olduklarını gösteriyorlar bunun en belirgin özelliği de grubun İskandinav mitolojisini ve Kuzey Tanrılarını  hayat felsefesi haline getirip şarkılarında sık sık yer vermesi.

Albümde  Soad coverı yapacaklarını duyduğumda daha dinlemeden sinirlenmiştim başka grup mu kalmadı diyip sövmüştüm bizim  varyaglara. Dinledim parçayı ee bide sevmediğim halde malum gruptan da dinledim çok başarılılar onlardan daha iyi çalıp söylemişler sanki kendi şarkılarıymış gibi bu şarkının soad a ait olduğunu bilmeyenler Amonla özdeşleştirebilir. Helal olsun demek düşüyor sadece.

Benim Favori parçam ‘’ Doom Over Dead Man ‘’ , çarpıcı dizeler  brutaller hayat katmış parçaya, yavaşlığından sıyrılıp şarkının ortasına akma hızı vardır Amon’un işte sonucu da mükemmel.

Sonuç olarak değişikliğe gidecekleri konusunda sinyalleri vermişlerdi zaten Amon Amarth ,bu albümde viking soslu death’in yanında melodic  olarakda çıtasını yükseltmiş durumdalar   severek sıkkınlık vermeden dinlenilen bir albüm olmuş ,en kısa zamanda Türkiye aşığı İstanbul hayranı olduklarını da bilerekten konser vermelerini ümit ediyorum.

7/10

Bize Katıl

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu