Röportajlar

ALIENATION MENTAL

Selam öncelikle röportaj için teşekkürler…ve lütfen röportaja kendi kelimelerinizle bi giriş yapabilirmisiniz…
Merhaba, ilk kez bir türk web’zine ın sorularını cevaplıyorum bu nedenle bayrağında ay olan ülkeye çok selamlar.. ve okuyucularınıza grubumuz hakkında bişeyler söylememize fırsat verdiğiniz için teşekkür ederim..

Alienation Mental’ ı, müziğini ve başlangıcını anlatabilir misin?
11 yıldan daha fazla bi süre önce başladık. Başlangıcımız alışagelmiş death/grind gruplarının başlangıçlarıyla aynı. Sadece hızlı ve brutal müzik çalmak ve en sevdiğimiz hobiyle zaman harcamak isteyen 4 adamdık. Yıllar boyunca daha ve daha iyi çaldık ve şu anda ustasıyız =)
Standart death/grind bölümlerini nu-metal, alternative ve hip hop tarzlarıyla mix yapmaya çalışıyoruz.

‘98 de stüdyoya girdiniz ve ilk kaydınızı yaptınız. Dinleyicilerden, basından ve label lardan nasıl yorumlar aldığınızı anlatır mısın?
O zamanlar herşey yeniydi. Bazı dergilerde ilk kritikleri okuduğumuzda kesinlikle çıldırmıştık buna emin olun. Harikaydı. Kritiklerin %90 dan fazlası bizim avrupanın kalbinden gelen genç ve umut vaad eden bi grup olduğumuzu söylüyordu. Ve gelecek albüm, gerçekten iyi olduğumuzu göstermeliydi

’99 da, daha önce Türkiyede çalmış ve Türk hayranları tarafından tanınan bir grup olan Malignant Tumour ile bi split kaydettiniz.Bu nasıl oldu? Ve bununla ilgili yorumlarınız ve düşünceleriniz lütfen?
İlk demomuz Khaaranus Productions a giriş kapısını açtı. Bir gün Malignant Tumour la split için materyal kaydetmemiz yönünde bir teklif geldi. Bu projeye katılabileceğimiz için memnun olduk. MT cool adamlardan oluşan bir grup aynı zamandada ünlü bi grup. Bu kayıt tabiî ki bize underground dünyasına girmemizde yardımcı oldu.

Genetic Threat ve Inhumate gruplarıyla ’00 ve ’01 de split albümler kaydettiniz ve yayınladınız. Bu kayıtların arkasındaki düşünceleriniz neydi? Ve bu split kayıtların olumlu ve olumsuz etkileri neler oldu? Ayrıca eski ve tanınmış death grind grubu olan Inhumate ile çalışmak nasıldı?
Genetic Threat ile çıkan splitteki materyaller, Malignant Tumour ile çıkan splittekiyle aynıydı. Bu sadece Çek Cumhuriyeti’nde çıktı.
Inhumate ile çıkan split 7’’EP. Bu kayıt bizi tüm dünyadaki undergorund piyasaya tanıttı. Tüm dünyadan müthiş yorumlar adık.
İlk 4 yıl sürekli çaldık. Her kaydımız bir öncekinden daha iyi bir yapımla, daha farklı, daha brutal, daha hızlıydı.
Inhumate ile işbirliği gerçekten hoştu. Onlar splitin ilk bölümünü bizde ikinci bölümünü kaydettik. Hepsi bukadar.
Ciddi olmak gerekirse, birlikte çok az show yapıoruz, ve şunu söyleyebilirimki; Inhumate canlı performansta en iyi gruplardan biri!!! Kesinlikle çılgınlar!!

’02 de ilk full-length albüm olan Ball Spouter sürecinde bazı line up değişiklikleri yaptınız. Line up değişikliklerini ve Ball Spouter albümünü anlatır mısınız?
Ball Spouter bizim için birçok yönde kırılma noktasıydı. O bizim en popular albümümüz, ilk tonlardan sonuna kadar hiçbir problem çıkmadı. Cryptopsy, Kataklysm ve Cephalic Carnage karışımı bir grup olduğumuz yönünde birçok görüş alıyoruz.
Line-Up değişikliğine gelicek olursak. Cerebral Turbulency ile birlikte tüm Avrupa’yı turladık. Bizim için gerçekten başarılı bir süreçti. Turdan sonra Michal (gitar) gruptan ayrıldı. Bizim müziğimizi daha fazla çalamazdı. Şuanda hard rock çalıyor =)

Aynı yıl içinde, ’98 deki Kopferkingel demonuzu tekrar çıkardınız, 3 bonus şarkıyla birlikte bunu tekrar çıkarmak kimin fikriydi? Ve The Burning Dogma Records, Amerikan piyasasında size bir avantaj sağladı mı?
ABD’ den Ricky Lockett’ın fikriydi. Grubumuz tarafından yapılan birşeyi çıkarmak istiyordu. 1998’de Kopferkingel sadece tape olarak çıkmıştı. Bu nedenle bu kaydı CD formatında tekrar çıkardık, ve Ball Spouter turundan bonus olarak 3 live şarkı ekledik. Neden olmasındı ki?
The Burning Dogma Records’ın bizim için en büyük avantajı şu oldu; amerikalı fanlarımız için kendi ülkelerinde birşey çıkarabildik. (8 yıl önce) Amerikalı bir label ın bir albümümüzü çıkarmak için bizimle kontak kuracağını kim söyleyebilirdiki?

2 yıl aradan sonra Amerikan piyasası için bir compilation cd yaptınız. Amerikan piyasasından nasıl tepkiler aldınız?
Tekrar çıkarılan Kopferkingel, Amerikan marketinde başarılı oldu, Böylece Ricky birşeyler daha çıkarmak fikriyle geldi. Bu nedenle eski materyallerimizi tamamladık ve Ricky’nin labelı bunu çıkardı. Bir yıl içinde 1000 kopya satıldı.

’05 Psychopathicolorspectrum albümü bazı mallcore ve nu-metal etkileri ve bölümleriyle garip ve farklı bir albümdü. İlk full length in sonrasında, 2 yıl içindeki bu değişikliklerin arkasındaki etki ve fikirler nelerdi? Ve bu albümü yeni label ınız Khaaranus Productions’ tan çıkardınız. Yeni labelınızdanda biraz bahseder misiniz?
Bu bizim evrimimizin bir parçası. Söylediğim gibi death grindi nu-metalle mix yapmaya çalışıyoruz. Birçok kişi PSYCHOPATHICOLORSPECTRUM ‘un çıkarılmasının arkasında büyük bir değişimin olması gerektiğini düşünüyordu, fakat böyle birşey yoktu. Eğer müziğimizi anlamak istiyorsanız, CDlerimizi 1 kereden fazla dinlemelisiniz. Son albümün kaydından sonra, ikinci gitaristimizde gruptan ayrıldı. Kendisinin ciddi sağlık problemleri vardı. Böylece gitaristsiz kalmıştık. Birsüre sonra, kişisel problemlerimizden bahsettiğim yerel bir radio programındaydım ve Petr e-mail yoluyla benimle kontak kurdu.
Khaaranus Productions küçük tek kişilik bir label. UNIVERSEBOSSMASTER ise Cerebral Turbulency’nin davulcusu Michal Cichy nin label ı. Kendisi sorunlu ve garip bir adam fakat grubumuza verdiği destekten ötürü kendisini seviyoruz. ALIENATION MENTAL, CEREBRAL TURBULENCY, POPPY SEED GRINDER, AHUMADO GRANUJO (RIP), ve CARNAL DIAFRAGMA’yı o çıkardı.

2005’ teki Avrupa turu esnasında 2. gitarda Yarda aranıza katıldı ve daha sonra gruptan ayrıldı ve bu grup için önemli bir durumdu. Bununla konuyla ilgili neler anlatabilirsin?
Yarda PSYCHOPATHICOLORSPECTRUM turu için ‘’sadece’’ bir yardımdı. O, POPPY SEED GRINDER’ın beyni. Tur boyunca birlikteydik ve canlı performanslarımız süresince ikinci gitarı çalmada bize yardımcı oldu.

2006’da Obscene Extreme’de Sinister, Gut, Dead Infection, Internal Suffering, ve Cripple Bastards ile birlikte aynı sahnedeydiniz. Festival nasıl geçti? İzleyicilerin tepkileri nasıldı ve dünyanın bu en tanınmış gruplarıyla birlikte çaldığınızda neler hissettiniz?
OEF’DE zaman hep harika geçer. Biliyorsunuz, biz OEF için tipik bir grup değiliz.Bu tanınmış festivaldeki grupların %90 ı crust, grind gruplarıdır.Biz farklı birşeyler üretmeye çalışıyoruz. Dinleyicilerin tepkileri çok ateşli değildi fakat 2000den fazla hilkat garibesine çalmak müthişti.

2008’de grubun 10. yılını kutlayacaksınız. Bunun için özel birşey yapmayı düşünüyor musunuz? Album, compilation, split vb….
Hayır hayır hayır, yanılıyorsunuz. 11 yıl oluyor. Bir yıl oldu, çeşitli gruplardan ve labellardan 30 arkadaşımız için stüdyomuzda özel bir VIP show hazırladık. Sepp (Despise, Imperial Foeticide vokalisti) konuşmacıydı, dinleyicilere grubun tüm geçmişini anlattı. Stüdyoda sandalyeler, alkol, ot, bira ve yemeklerle dolu masa vardı. Geçmişten resimlerle interaktif projeksiyonda vardı.
Gecenin bölümleri; (bu bölümler boyunca fotoğraflarla slayt gösterisi yapıldı.)
1_ KOPFERKINGEL demomuzdan 3 şarkı
2_ VENERATION OF THE BIOLOGICAL KILLING MACHINE materyalinden 1 şarkı (sadece bass, davullar, ve vokaller)
3_7"EP THE RESTRICTED CEREBRAL CAPACITY splitinden re-mixve projeksiyonla desteklenen 30 dk.lık ara
(weed, bira,…)
4_ BALL SPOUTER CDsinden 3 şarkı (şarkılardan teki unplugged olarak çalındı.)
5_ PSYCHPATHICOLORSPECTRUM’ dan 3 şarkı.
6_Hazırlık albümümüzden 1 şarkı
7_Parti sonrası pub
( www.youtube.com/mentalalien  adresinden bu partiden kısa görüntüler izleyebilirsiniz.)

Grup olarak yakın zamanda ne yapmak istiyorsunuz? Bir tur yada başka birşey yapmak gibi planlarınız var mı?
Gelecek yıl için yeni kayıtlarımız üstünde çalışmayı düşünüyoruz, planımız bu

Yeni album için çalışmalarınız yada kaydınız varmı? Veya kafanızda bir çıkış tarihi falan?
OK, OK, Detayları söylemek istemiyorum.. ama… Yeni bir materyal üzerine çalışıyoruz. (Perfecitizen). Alienation Mental’ın saf özü olucak.

Yeni kaydınız yada şarkılarınız için soundunuzda ne tarz değişiklikler veya yenilikler beklemeliyiz?
Çok fazla değişiklik olacağından emin değilim. Sadece hızlı davulların, nu-metal/death grind yolunda ağır gitar bölümlerinin, metal/hiphop bass, ve çeşitli vocal değişikliklerinin olacağını söyleyebilirim.

ABD pazarına yönelik planlarınız varmı? Tur yada bunun gibi bir şey?
Güzel soru… Hayır 😛 (fakat hoş olurdu)

Türk metal müzik fanlarına grubunuz ve müziğiniz hakkında neler söylemek istersiniz?
Bence kelimeler b*ktur. En iyi yol müziğimizi dinlemek, web sitemizi, ve myspace’i ziyaret etmek yada CD’mizi almak. 😛

Röportaj için çok teşekkürler, iyi şanslar ve umarım sizi Türkiye’de de görürüz…
Türk brutal müzik fanlarına birşeyler söyleme fırsatı verdiğiniz için çok sağolun. Bu intie yı sonuna kadar okuyan herkese çok teşekkürler. Ülkenizi ziyaret etmek harika olurdu ama bu biraz problemli, biliyorsunuz biz pahalı bir grubuz 😛
Grubumuz hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen olursa;
www.alienationmental.com
www.youtube.com/mentalalien
adreslerini çekinmeden ziyaret edebilir yada bana e-mail atabilir. (jarda(at)alienationmental(dot)com)

Bye ve birkez daha teşekkürler..

Jarda ve ALIENATION MENTAL

Türkçe Çeviri: GNM Arda

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu