Röportajlar

AGGRESSION

Selamlar. Aggression kurulduğu günden itibaren thrash metal tarzını benimsemiş ve gerçekten Thrash metali seven elemanlardan oluşan bir grup gibi görünüyor. ben şahsen vokal tonunu Paul Baloff (Exodus) benzetirken müziğinizde yeni dönem Thrash metal’in etkileri etkili bir şekilde görülüyor. Etkileşimlerinizi bizim için yorumlar mısınız ?
Oscar Reka: 0o , selamlar, öncelikle verdiğiniz destek için teşekkür ederiz. Cevaba geçtiğimizde ise biz sadece thrash metali düşünüyoruz, eski ya da yeni hiç fark etmiyor, çünkü ruh aynıdır. Genel olarak tüm metal tarzlarından ilham alıyoruz. Bunlara death metal ve groovy gruplarda dahil olmak üzere, bazı progressive metal gruplarını da beğeniyoruz. Kendi thrash metalimizi oluşturmak için gerçekten çok çaba sarf ediyoruz.

Grup elemanlarınızın hepsi grubun kuruluşundan beri bir arada. birçok grup bir sürü eleman değiştirirken bunu nasıl başardınız ? Sıkı arkadaşlar olduğunuzu düşünüyor musunuz ?
Benim cevabım kesinlikle evet, fakat son aylarda bir takım problemler oldu, yanlış anlamayın Sergio hala arkadaşımız ama onun kararı gruptan ayrılmaktı. Onunla arkadaşlığımız hiç bozulmayacak çünkü gruptan öncede arkadaştık. Kişisel tercihidir, saygı duymaktan başka yapabileceğimiz bir şey yok. Grup elemanları olarak gerçekten çok iyi bir arkadaşlığımız var,birlikte takılıyoruz, onca zamanı stüdyoda harcıyoruz ve iyi iş çıkardığımızı düşünüyorum. ( Röportajı teklif ettiğimizde Sergio halen grup üyesi olarak gözüküyordu, uğursuz geldik sanırım – Cenk )

Grup elemanlarının fanı oldukları grupları sayar mısınız.
Benim (Oscar Reka) bir çok gitariste hayranlığım olduğunu söyleyebilirim, metal grubunda olsun veya olmasın. Joe Satriani,Gary Holt, Jeff Loomis, Steve Vai, Alexi Laiho. Pol ise ölümüne Nevermore hayranıdır. Kiko ve Sergio The Faceless grubundan hiç hız kesmeyen davulcu George‘a hastadır. (Böyle bir müzik ve imajdaki grup üyelerinden daha farklı hayran grupları bekliyordum- Cenk )

Xtreem Music le anlaşmanız ne şekilde gelişti ve gerçekleşti bundan bahseder misiniz ? Onlarla çalışmaya devam edecek misiniz ?
Biliyorsunuz Dave Rotten bu firmanın sahibi ve Avulsed ‘in üyesidir, onlarla birlikte bir konserde yer almıştık. Konserden sonra Dave yanımıza geldi, herhangi bir kaydımız olup olmadığını sordu, bizde kaydımızı verdik ve kendisi bir süre sonra bize bir albüm teklifi ile geri döndü. (Bu adamlar kayıtlarını devamlı yanlarında mı taşıyorlar yahu – Cenk ) Bu teklif bizim için çok güzel olmuştu, şimdi onların şartlarına göre albümümüzü tekrar düzenleyip neler olacak göreceğiz. (Plak şirketine göre albüm düzenlemek de nasıl oluyor ? – Cenk )

Moshpirit albümünüzün kapağı oldukça anlamlı topluma, metalcilere zenginlere, ordulara ve hükümetlere her açıdan farklı mesajlar verildiğini düşünüyorum. Şahsen ben albüm kapağınızı gayet beğendim ve biliyoruz ki bu kapağın tasarımı Ed Repka tarafından yapıldı bu konuda neler söylemek istersiniz?
Tamamıyla sana katılıyorum, gerçekten çok başarılı bir albüm kapağı oldu, bu yüzden Ed Repka ya minnettarız. Tam umduğumuz gibi oldu,kendisi gerçekten bu işten çok iyi anlıyor.

Aggression şarkı sözlerinde genel olarak nelerden bahsediyor bize biraz açıklar mısın ?
Savaşlar, kanunsuzluklar, politika, adalet ve benzeri konuları işliyoruz. Genelde bizi rahatsız eden şeylerden bahsediyoruz, dünya yaşanası bir yer değil bunları da dinleyicilerimize bir mesaj olarak vermek istiyoruz. “ Dünyanı sevmiyorsan ve değiştiremiyorsan,yok et “

Konserler nasıl gidiyor ? Önümüzdeki zamanda yurtdışı konserler olacak mı ?
Moshprit çıktığından beri İspanya’yı turluyoruz. Avrupa turnesi için nabız yokluyoruz,birkaç yerle anlaştık,neler olacak bakalım .

Moshpirit oldukça ses getiren bir albüm oldu ve birçok extreme metal fanı ve eleştirmeni tarafından övüldü. Bu gerçekten sizin için hoş bir duygu olmalı.Gelecek albümünüzde tarzınızı koruyacak mısınız yoksa değişik bir konsept kullanmayı düşünüyor musunuz ?
Parçalardaki ruh tabi ki devam edecek,yeni albümde daha hızlı ve daha teknik olmak istiyoruz…bir o kadar da öfkeli. Thrash metal içinde kendi tarzımızı oturtmak istiyoruz.

Oscar’ın pagan içerikli bir black metal grubunda çalması hakkında neler söylemek istersiniz,sizin grup elemanlarınızın daha çok ilgilendiği bir tarz var mı mesela black metal gibi ?
Hayır, tüm elemanlarımız Aggression‘a %100 konsantredir,bu yüzden Lux Divina’dan ayrıldım.

Xtreem Music genelde yerel gruplara önem veren bir firma,peki sizi uluslar arası konserlerde sık sık görebilecek miyiz, bu konuda Dave’in desteği var mı ? 30 Ekim’ deki İtalya’daki Play it Loud festivalinde çalacağınız açıklandı, sizinle iletişimleri nasıl oldu,ilk yurt dışı deneyiminiz mi olacak ?
İlk olarak söylemem gereken tek şey UMARIM!Çünkü Dave hem grubu Avulsed hem de Xtreem Music işleriyle çok meşgul,hiç sanmıyorum bizim için konser kovalayacağını. Zaten onun yapması gereken bir şey değil . Diğer sorun için is e İtalya’daki konserle alakalı şunu diye bilirim National Suicide grubu ile Barselona’da çalmıştık. Onların firması bize İtalya’daki festivalde çalıp çalamayacağımızı sordu,bizim için büyük bir fırsat olduğu için kabul ettik. Aslında ilk yurt dışı deneyimimiz değil. Yinede çok büyük bir heyecana sahibiz ,niye diye soracak olursan eğer çıkacak gruplara bir göz at derim : Destruction, Mekong Delta, Diamond Head, Agent Steel…

Resmi Myspace sayfanızdaki haberlerin büyük bir bölümü İspanyolca olarak yayınlanıyor,sanırım İspanyada’ki metal piyasasını daha çok önemsiyorsunuz,genel olarak yurt dışından sizlere gelen tepkiler ne doğruda?
Bence DEHŞETTTT diyebileceğim en uygun kelime olacak,^çünkü hiçbir zaman bizi ummadığımız ülkelerden dinleyenlerin olacağını düşünmüyorduk. Almanya, Tayland, Rusya,Türkiye gibi … İnternet’e teşekkür ederiz çünkü dünyanın her bir yanından müziğimizi beğendiklerini söyleyen e-mailler alıyoruz.Buda bizi hayrete düşürüyor.

Albüm kaydınızda hangi stüdyoyu kullandınız ve ekipman olarak elinizin altında neler vardı ?
Hamam böcekleriyle dolu bir bodrum katını stüdyoya dönüştürdük. İsmi Axe Studios olan bu çalışma alanımız Barselona’nın ortasındadır. Gitarlar için Engl Powerballs kullandık.Ama genç müzik teknisyenimiz Erik her işi hallediyor,gerçekten bu işi severek yapıyor.

Son olarak sitemizin tüm röportajlarında sorduğu klasik bir soruyu sormak istiyorum, bu güne kadar çıkmış olduğunuz konserlerde başınızdan geçen ve çok saçma bulduğunuz bir olay yaşadınız mı? Örneğin otobüsünüz arıza yaptı, sahnede biri suratınıza bira fırlattı, seyircilerden biri rezillik çıkardı vs. gibi ..?
Evet, olmaz mı? Her konserde kahkahalar ile güldüğümüz ya da çıldırdığımız aptal anılar mutlaka oluyor. Japon grup Sabbat ile çalıyorduk, fotoğrafları çeken şahsiyet ayağı ile benim anifinin kablosunu çıkarmış düşünsene tamda şarkıya girmiştim… Başka bir konserde stage diving (sahneye çıkıp atlamak) yapan manyak tayfa vardı, o kadar gaza gelmiştiler ki farkında olmadan benim gitar pedalımın üzerinde tepinip,onu paramparça etmişlerdi. Diğer bir konserde Sergio ise davulun zillerinden birini seyircinin üzerine uçurmuştu, o an ne yapacağımızı şaşırdık, sonra bastık kahkahayı tabi ki… Hep gülerek hatırlarım o günü…

İspanyol metal piyasasından son derece iyi gruplar çıkıyor,sizin dostunuz veya fanı olduğunuz gruplar illaki vardır,hangi grupları bizlere önerebilirsin?
Tabi ki bir çok dost grubumuz var hepside çok iyiler bunlardan bazıları : Angelus Apatrida, Redimoni, Wormed, Crysys, Hybrid, Rancor, Decapitated Christ ve Legen Beltza

Son olarak müzik dışı bir soru soracağım ,bilmiyorum ilgili misiniz ama şu an dünya kupası oynanıyor ve İspanya ilk maçını kaybetti, sizce beklenilen gibi finalleri zorlayacaklar mı? Eğer maçları takip ediyorsan vuvuzella çalgısı hakkında ne demek istersin tam bir işkence değil mi ?
Evet, futbol ile çok ilgiliyizdir fakat İspanya’nın kazanıp kaybetmesi beni ilgilendirmiyor. Tüm maçları izliyorum hakikatten vuvuzella denilen şey insanı deli ediyor. Nasılda çalıyorlar tüm maç boyunca,anlam veremiyorum. ( Röportaj için soruları gönderdiğimizde Dünya kupasının ilk maçları oynanıyordu, şu an İspanya’nın finalde olduğunu düşünürsek biraz çürük bir soru oldu diyebilirim – Cenk )

Nazik cevaplarınız ve samimiyetiniz için teşekkür ederiz, Extreminal.com okurlarına ve thrash metal fanatiklerine iletmek istedikleriniz varsa onları da bu röportaj aracılığı ile duymak isteriz…
Aggression‘a verdiğiniz destek için çok teşekkür ederiz. Agresif kalın ve sitemizden bize ulaşın !
www.myspace.com/aggressionband

Sorulardaki yardımları için Nuklear Terrorist‘e teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu