Röportajlar

AGGREGATE PAIN

Grubunuz 2008 yılında grup kısa bir süre dağılmış sonra tekrar bir araya gelmiş, ne gibi problemler yaşandı ve ne şekilde tekrar bir araya gelindi?
Doğuhan :
İlk problem grubumuzun davulcusu Emre’yle ilgili oldu.. Kişisel sorunlarından dolayı yol ayrımına karar verdik karşılıklı.. ki bir stüdyo kurma planı da vardı onun.. O durumla ilgilenmek de kafasını çok meşgul ediyordu.. Zihin olarak kendisini veremedi tam.. Bana gelince yaşadığım talihsiz bir kaza sonucu uzun zaman müzik yapamadım.. O kaza yüzünden gitarımdan da oldum üstelik..dolayısıyla Kubilay tek kaldı..ama o devam etme kararı aldı..Can ve Tolga’yı buldu.. Onlarla yoluna devam etti.. E.P.’nin hazırlık aşamasında tekrar benimle çalışmak istediğini söyledi..ben de uzun zamandır ayrı kalmaktan kaynaklanan açlığımı gidermek için aradığım fırsatı buldum ve yine birlikteyiz.. Ferruh’un gruba katılması ise daha sonra gerçekleşti..

Yeni bir grup sayılırsınız hepinizin muhakkak daha önce içinde olduğu bir proje vardır. Bu grubu önceki projelerinizden farklı kılan şeyler nedir?
Kendimize kesin sınırlar çizmiyoruz ve bu yapmak istediklerimizi daha farklı seçeneklerle verme şansı sunuyor bize.. ve şarkı sözlerini diğer gruplardan kopyala yapıştır iğrenç ve sert olsun modunda değil daha içimizden geldiği gibi kullanıyoruz.. Özetle bu grup bize biz olma şansını verdi.. Bu da daha ciddi ve samimi sarılmamızı sağladı.. Gerçekten bizim grubumuz oldu yani…

Şu an grup elemanları arasında baktığımda devam eden diğer gruplar olarak Orpharion ve Stengah görünüyor, onlar ne durumda?
Kubilay :
Orpharion besteleri ve kayıtları hazır ancak biR de bazı grup elemanlarının değişmesi gerekecek..o sorunların aşılması lazım..
Doğuhan : Stengah ise benim içinde bulunduğum grup..Hazırlıkları bitti gibi.. Mayıs itibariyle sahnelerde görebileceksiniz.

“Hereafter Revelations” isimli EP’den biraz bahsedelim, geçtiğimiz Kasım ayında piyasaya çıkmış fakat gerekli promosyon sanıyorum ki yapılmadı, örneğin ben Myspace’de dolaşırken tesadüfen denk geldim… Birkaç sitede yer alan haberler dışında pek kritiğine tanıtımına rastlayamadım… Ücretsiz olarak dağıtılmasına rağmen yerel piyasada ilgi görmemesinin sebebi nedir?
Aslında piyasada oldukça ilgi gördü ve beğenildi… Ahmet durakçı, Cenk Ünnü gibi bu müzikte söz sahibi bir çok isim beğendi ve destekledi.. Sorun yeterli sayıda basılamadı.. E.P’yi kendi imkanlarımızla çıkardığımızdan maddi olanaklar dahilinde bir sayı üretebildik… Daha sonra ikinci basım gerçekleşti.. Şu an tamamı tükenmiş durumda.. Üçüncü kez ama daha çok basıp insanların daha kolay ulaşabileceği noktalara ulaştıracağız.. Çok geniş bir çevreye sahip olmadığımızdan promo işi zor oldu ve yukarıda ismi geçen şahıslara da benim hiç tanımamama rağmen gidip yüz yüze elden verip dinlemelerini sağlayarak ulaştırdık..Biraz da acemilik tabi.. İlk kez yapıyoruz bu işi neticede.

Müziğinizi okuyucularımıza biraz tanımlamak adına bir soru sormak istiyorum, bir çok tarzın etkilerini barındıran bir tarzınız var, genelde bu tarz işlerde işin içinden çıkılamayınca extreme metal denilip geçiliyor, grup elemanlarının farklı tarzları mı bunu oluşturuyor yoksa bu yapılacak diye konuşulan bir tarz mıydı bu?
Evet bu durumun asıl sebebi grup elemanlarının farklı tarzları.. Biz blacekend death metal diye adlandırıyoruz.. Konsept olarak da sahnede bu havayı sunmaya çalışıyoruz.. Biraz fazla oynak bir black ama tercih ettiğimiz isim bu :))

EP’nizde oryantal (Doğu müziği manasında) etkiler de mevcut, ilgi çekici olmuş, özellikle bir şeyler mi düşünüldü yoksa doğal bir şekilde mi gelişti bu? Bundan sonraki ürünler için de söz konusu olacak mı?
Evet kullanmak aklımızda vardı.. Üretim aşamasında gelişti de zaten ve son halini aldı..Bundan sonra da kullanmayı düşünüyoruz.. Biraz daha karamsar bir hava var aklımızda bundan sonra.. Ama bu esintilerden de duyacaksınız yine.

Şarkı sözleri, grubun konsepti de bu yönde sanırım, yanılıyor muyum?
Şarkı sözlerinin içeriği az daha farklı.. İslam mitolojisi sanırım diye yorumda bulunmuştu bir arkadaş:)) değil.. İlerleyen şarkılarda hem konsept hem şarkı sözlerinin içeriği kendini daha net belli edecek zaten..
(Hemen doğu ezgilerini duyunca İslam’a bağlamasalar şaşardım zaten / Goremented)

“Hereafter Revelations” sonrası tek bir tanıtım konseriniz olmuş ve onun dışında kurulduğunuzdan beri başka konsere çıkmamışsınız, bunun sebebi nedir? İstanbul’da bir çok imkan söz konusu, Zaman mı çıkmanıza engel oldu yoksa başka nedenler mi var?
Aslında iki.. ki çok iyi bir ikinci konser geçirdik.. Öncelikle Ferruh’un gruba katılımıyla uyum olayını tam yakalamadan sahneye çıkmak istemedik.. İlk konserde yoktu o… Daha sık konserler vereceğiz bundan sonra.. Ama her hafta bir yerde olsun da istemiyoruz. Yaptığımız şeyin çekiciliği çabuk rutine biniyor. Sürpriz ya da değişik gelmiyor.. ki biz yine de sürekli yenilenmeyi ve gelişmeyi hedefliyoruz ve bu yönde çalışıyoruz da.. ki yaptığımız tek iş müzik olmadığından zaman sorunu da etken.. Ama işler rayına oturdu gibi artık daha çok karşılaşılacak Aggregate Pain grubuyla sahnelerde.

İlk albüm için çalıştığınızı belirtmişsiniz şuan hangi aşamadasınız?
Besteler ve pilot kayıtlar bitti.. Kanal kayıtlara başlıyoruz yakında.

Her hangi bir şirketten çıkacak kalitede bir albüm mü olacak? Herhangi bir bağlantı söz konusu mu? Poison Records diye bir şirketten bahsedilmiş de bu şirket hakkında pek bir şey bilmiyorum.
Biz yaptığımız işin kalitesinden memnunuz.. Çok çok zor şartlarda üretmemize rağmen albüm kalitesine yakın bir sound yakaladık bence.. Albüm daha kaliteli olacak.. Temasa geçtiğimiz bazı yerler var
ama kesin bir anlaşma olmadan isim vermesek daha iyi.. Çünkü biz yola çıkarken destek sözü veren bir ekip tarafından daha sonra yarı yolda bırakıldık ki onların isimlerini duyurmak gibi bir hatada bulunmuştuk bu sefer kesin bir anlaşma olana kadar sessiz kalmak tercihimiz..
Kubilay: Poison Records benim home stüdyoma verdiğim isim. Arkadaşlarımın ve kendimin çalışmalarını bu isim altında toplayıp duyuruyorum.Önümüzdeki yıllarda şirketleşecektir.

Sorularım burada sona eriyor, son olarak eklemek istediğiniz bir şeyler?
Yerli gruplara olan ilginizin sürmesi dileklerimizle =) Bizimle ilgilendiğiniz için teşekkürler =)

www.myspace.com/aggregatepain

Reklam ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu