Röportajlar

AERIAL RUIN

Aerial Ruin; Old Grandad, Drift of a Curse ve seksenlerin sonu/doksanların başında thrash metal grubu olan Epidemic gibi grupların mevcut ve eski üyesi olan Erik Moggridge’in solo projesi. Müzikleri ve sözlerinin yanında kendisine dair duyabileceğiniz pek çok şey var. Son albümü “Valleys of the Earth”’ü bir kez duydunuz mu kendinizi dinlemekten alıkoyamıyorsunuz. Erik ile gelecek planları ve ilham kaynakları ile ilgili bir röportaj şansı yakaladım.

Selam Erik, röportaj için teşekkürler! İşler nasıl?
Erik:
Harika gidiyor, teşekkürler!

Bize biraz geçmişinden bahseder misin?
Elbette, her şey 10 sene önce bir projemi kayıt etmemle başladı. 4 şarkılık bir EP kaydettim ve arkadaşlarıma ve dinlemek isteyen herkese hediye ettim. EP’yi bir de Aquarius Records’a gönderdim. Şarkı yazmaya devam ettim, bir tanesini San Franciscolu muhteşem bir grup olan Lost Goat’tan arkadaşım Erik Peterson ile beraber kaydettik, 2005 senesine tekabül ediyor. 2008 yılına geldiğimizde Oregon ve California’da turnelere ve yeni sahne şovlarına başladım. 2010 yılında ise bu albüm üzerinde çalışmaya başladım, Vendlus Records tarafından kapıldım ve albümü çıkardık. Şimdi ise yalnızca yeni şarkılar üzerinde çalışıyor, Portland ve San Francisco’da sahne alıyorum.

Müziğini nasıl tanımlarsın?
Bu zor bir soru, her zaman söylediğim gibi, eğer Mark Flannegan’ı ya da Pink Floyd’u seviyorsanız, muhtemelen bu albümü de seversiniz. Pink Floyd’un hayatımda çok büyük bir etkisi var. Hayıtımı yönlendirmiştir diyemem fakat ilham kaynağı olduğu kesin. Bir isim takmak gerekirse, acid rock, doom rock veya metal diyebilirim.
Kesinlikle doom tarzı etkiler taşıyor, yıllanmış gibi fakat aynı zamanda çok karanlık.

“Valleys of the Earth” için tepkiler nasıl oldu?
Oldukça iyi. Sahne şovlarında pek çok insan yer alıyor. Daha yumuşak tonlarda otuz dakikalık bir set için herkes o an havasında olmayabilir fakat bunu kişisel algılamıyorum (gülüşmeler), fakat bittikten sonraki tepkiler harika. Bu, sevenlerin GERÇEKTEN çok sevdiği türden bir albüm. Azıcık kendilerini kaptırabildiler gibi bir durum olmuyor.

Şarkıların arkasındaki ilham kaynakları ne gibi şeyler?
Pek çoğu kişisel, kendini kaybetmekle ilgili pek çok şey anlatıyor. Ruhsal farkındalık, insanların kendi içinde nasıl sıkıştığı, egolar ve egoları aştığımızda geldiğimiz noktada kendimizi kaybetmemiz ile ilgili çok şey anlatıyor.

Önceki pek çok projeniz daha sert tonlardaydı, sizi Aerial Ruin’deki yumuşak tonlara iten şey ne oldu?
Kendi doğam ile ilgili olarak yapmak istediğim bir şeydi. Farklı bir enerji sahibi olan bir şey, sanırım bunu yapmaya ihtiyacım vardı. Bu iş, kendi içinde yarışları olmayan farklı bir seviye. Pink Floyd her zaman hayatımı derinden etkiledi ve bu yüzden bu projeyi gerçekleştirmem kaçınılmazdı. Epidemic ve Old Granddad’de çaldığım zamanlar bu kadar büyük bir müzikal güç yoktu, beni yanlış anlamayın, bu isimler inanılmaz müzisyenler fakat şimdiki gibi biraz daha farklı olmak sadece çok güzel.

Albüm üzerinde sizinle birlikte kimler çalıştı?
Albüm çalışmalarının yarısı kadar bir kısmını sizin de yakından tanıdığınızı düşündüğüm Jef Leppard ile, kayıt ve mix işlerini yaptık, bitirmek bir yıl kadar bir süre aldı fakat sonuç gerçekten güzel oldu. Albüme dahil etmediğimiz bir o kadar daha da elimizde var.

Planlarınız neler, turneler var mı? yoksa müzik yapmakla uğraşmaya devam mı edeceksiniz?
Evet, San Francisco, Eugene ve Portland’da 6 tane sahnem olacak. Çalabildiğim kadar çok gösteride yer almak istiyorum. Bir gün güney sahillerinde sahne almanın hayallerini kuruyorum, umarım yakında gerçekleşir. Bir Avrupa turu yapmak da hayallerim arasında.

Hayranlarınıza son sözler?
Sadece destekleri için teşekkürler!

Röportaj için teşekkürler, gerçekten minnettarım!
Şerefe, teşekkürler Kate!

Çeviri: Welder

Reklam ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu