Röportajlar

AEGNOR

Merhaba Serkan,Aegnor ile ilgili son gelişmelerden bahsedermisin? Rusya’daki turneden yeni döndünüz,nasıl geçti ve Rus seyircilerin tepkileri nasıldı ?
Serkan :
Merhaba, Aegnor yeni kadrosu ile yurtiçinde bir kaç konsere hazırlanıyor şu sıralar.Rusya’daki turne çok eğlenceli ve güzel geçti. Havaalanından bizi aldıkları andan, döndüğümüz ana kadar herşey güzeldi.
Rus seyirciler çok gazdı ve tepkisi de gayet güzeldi hatta bu kadar güzel tepki beklemiyorduk:)
Aegnor 13 yıl önce Ziggalur adı ile kuruldu ancak bir süre ara verdi ve 2005 yılında yeniden bir araya gelip Aegnor oldu. Demo,The Heart Girt With A Serpent, Aegnor isimli demo ve Ep’leri yayınladıktan sonra T.H.G.W.A.S.II isimli bir albümünü Amerikalı Unmerciful Death isimli firmadan yayınladı.

Album hakkında konuşacak olursak ,memnunmusun? Firma ile olan ilişki nasıl kuruldu ?
Albümden memnunum, kayıtları biraz uzun sürdü ama heyecanlıydı, kayıtları bittikten sonra, Yunanistana gönderip Rotting Christ’ın gitaristi ve ses mühendisi George Emmanuel tarafından masteringleri yapıldı. Daha sonra bir kaç firma ile görüştükten sonra Unmerciful Death ile tanıştık ve onlarla anlaştık. Albüm fiziksel olarak CD ve Plak formatında yayınlanacak, ayrıca dijital ortamlardan da satın alınabilecek.

Aegnor kadro problemleri nedeniyle aktifleşmekte sorun yaşıyor,tek tabanca olarak devam etme niyetindemisin yoksa sadece gecici elemanlarla bu işin yürüyeceğine inanıyormusun ?
En büyük sorunum bu zaten! İnsanlara anlatıyorsun, şöyle planlar var, şöyle müzisyenlerle görüşüldü,şöyle konserler turneler var, adamın verdiği cevap, abi şu barda programım var gelemem. Bence Türk müzisyenlerinin, en azından bu piyasadaki bir çok insanın amacı ve hedefi çok küçük kendilerine güvenmiyorlar, böyle fırsatlarla da karşılaşınca ne yapacaklarını şaşırıp bi triplere giriyorlar ki, tecrübe edinmekten yoksun kalıyorlar. Tek başına çok zor gelişiyor, çok yoruldum zaten ve geçici elemanlarla da yürümez, ya kadro oturacak veya albüm grubu olarak devam edecek, -ki konser vermeyi çok seviyorum ve şu an neredeyse 10-15 e yakın yurt dışı konseri görüşmeleri var. Ancak kabul edip edememekte kararsızım, malum bizim müzisyenlerimizin egosu fena halde yüksek olduğundan muhtemelen para isteyip duracaklardır.

Birazda Forgotten Tomb ile olan Rusya turnesinden bahsedelim,yolculuk nasıl geçti,nasıl karşılandınız ve Türkiye’deki organizasyonlarla karşılaşıtaracak olursan ne gibi farklılıklar mevcut ?
İlk yurtdışı konserimiz olduğu için hepimiz heyecanlıydık aslında, Moldova aktarmalı gittik saat 23:30sıralarında Moskovadaykdık ve hava hala aydınlıktı bizim tepkimiz ‘yaşasın kuzeye daha yakınız’:) oldu. Organizayon tarafından gönderilen 2tane lüks jip ile alınıp otele gittik, eşyalarımızı bıraktıktan sonra konserin olacağı mekana gittik, kemaralar ve bütün organizayon eşliğinde kapıda karşılandık burası çok eğlenceliydi , içeri girdikten sonra bizim bodyguard ve ahçımız olan Sergei (Little boy:)) ile tanıştırıldık daha sonra konserin ses mühendisi ve tonmaisterlığını yapacak olan Dimitry ile tanıştırdılar. En son ise bizi 6 saat orada bekleyen Forgotten Tomb ile tanıştırıldıktan sonra onurumuza yemek verildi hepbirlikte yemek yiyip dinlenmek için otele geri döndük. Konser günü ise erkenden gidip soundcheck aldıktan sonra kulise geçip konser saatini bekledik, performansımızı ben şahsen beğenmedim ama gelen tepkiler güzeldi, açıkçası performansımızdan dolayı böyle tepki alacağımızı beklemiyordum . Türkiyedeki organizasyonlarla karşılaştırırsak, bir sürü eksiğimiz çıkar ortaya bence karşılaştırmasak daha iyi olur. artık siz karar verin aradaki farkı:)

Son olarak yeni çıkan albümümünüz olan T.H.G.W.A.S.II hakkında konuşalım,albüm kayıt aşamalarını ve liriksel conseptlerinden biraz söz edebilirmisin,Aegnor bizlere neler anlatıyor ?
Bu albümün kayıtlarını Moskova’da Valery (Senmuth) ile yaptık, enstrumanlardan ve kayıtlardan o, prodüksyon,düzenleme lirik ve vokallerden ise ben sorumluydum. Kayıtlar dediğim gibi biraz uzun sürdü ama eğlenceli zaman geçirdik. Albümün konseptinde ortadoğu enstruman ve alt yapılarını kullandık, liriklerin bazılarında Mısır mitolojisinden, Arap mitolojisinden lirikler kullandım, A.A. Crowley’in Khalil Gibran’ın Nazım Hikmet’in şiirlerini, ve Lovecraft’tan esinlenerek yazdığım Erich Zann isimli şarkı sözlerini de kullandım. Aegnor’un anlattığı bir çok şey var aslında, hüznü, acıyı, öfkeyi, karanlığı, tarihi,mitolojinin bilinmeyen yönleri ve bu tarz konular.

Yeni kayıtlar ve yakın dönem ile ilgili bir planlamanız oluyor mu,turne,konser vs. ,okuyucularımıza iletmek istediğin bir şey var mı ?
Şu an için yeni kayıt planım yok, ancak konser ve turne görüşmeleri var sağlam bir kadro oturtabilirsek katılmayı düşünüyorum. Derginin müzisyen okuyucuları da var muhtemelen, onlara söylemek istediğim tek şey egonuzu biraz hafifletip ve kendinize biraz güveniniz olsun,
Bir şeyler başarabileceğinize inanın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu