Kritikler

ACROSOME ”Dementia Praecox”

Dusktone – 2011 – Türkiye (Ankara)

Ankara! Yine beni yanıltmadın… Acrosome 2009 yılında kurulmuş 2 kişilik bir grup, bu gruptan DY’ı en son Zenith Maudlin ile duymuştunuz (duydunuz mu ki?). Türkiye’deki nadide depresif black metal müzisyenlerinden biridir. Henüz albümü dinlemeye başladığımda DY’nin bu grupta olduğunu bilmiyordum, tanıdık gelen bir şeyler vardı, kadroya göz atınca netleşti Zenith Maudlin ile olan benzerlik. İlk EP’sini İtalyan şirket Dusktone’dan yayınladı grup.

Evet Türkçe sözlü depresif-atmosferik black metal, kim demiş olmaz diye… Grubun bu konudaki tutumunu gönülden destekliyorum. Ambient kısımlar üzerine scream ve efektli clean vokaller kullanılmış, buralardaki gergin bekleyiş, atmosfer; depresyonun iç ağrıtan dip ve sakin görünen kısmını andırıyor, daha sonra gitarların ve davulun başlaması ile acı başlıyor. Betimleme komik gibi gelebilir kulağa, ama müziğin olayı bu yapacak bir şey yok. Çok başarılı!

Sözlerin Türkçe olması, net anlayışım üzerine müziğin de duygusu ve ruhunu yansıtması eşsiz olmuş. Depresif-atmosferik black metal sevenlere şiddetle tavsiye ederim. Sonbahar-kış aylarını bekleyemiyorum artık bu tarz grupları dinlemek için…

9.5/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu