Röportajlar

ACHREN

Selamlar John, İskoçya’da durumlar nasıl? Wacken’da sahne alacaksınız. Hazırlıklar ne durumda?
Merhaba,İskoçya’da herşey yolunda gidiyor.Yılın bu dönemi her zaman olduğu gibi serin ve yağmurlu biz bu duruma alıştık.Soğuk ve nemli havaya aldırış etmiyoruz. Wacken hazırlıkları tüm hızıyla devam ediyor.Slovenya’daki Metalcamp festivalinde bunun provasını yapmış olduk.Geri döndükten sonra stüdyoda çalışmalara hız verdik.

Geçtiğimiz yıl "Impaled at Bloodstock-Open-Air 2010" isimli bir DVD yayınladınız, daha öncesinde hiç tam süreli albümünüz olmadığı halde bu tarz bir şey konser başvurularına referans olması için mi yapıldı?
Uzun bir zamandır albüm kaydını tamamlamaya çalışıyoruz. Geçen seneki konserde bir video yapma fırsatımız oldu ve bunu DVD olarak yayınlayabilme imkanımız oluştu. Çabuk bir karardı ama iyi bir çekim olduğu için dinleyenler ve konser düzenleyen yetkililer açısından ilgi çekici bulundu. Bu dvd bize bazı kapıları açtı çünkü bir albüm kaydından ziyade insanlar Achren grubunun sahnede nasıl olduklarını daha iyi gördüler.

DVD’den "Impaled" isimli bir parça yayınlamıştınız, sizi bu klip ile tanıdım, izlediğimde "oha gruba bak" diye tepki vermiştim, böyle bir grupta, böyle bir parçada oradaki kalabalık gereğinden fazla sakin, bunu neye bağlıyorsunuz?
Hehehe çünkü biz çalarken saat 12 civarlarındaydı, gündüz vakti olduğundan olmalı ama yinede biz oldukça keyif aldık. Çıkan seslerden, hırıltılardan vs. anlaşılıyor ki bizi izlerken keyif almışlar.. İngiltere ve Avrupa’nın genelinde yapılan festivaller çoğunlukla erken başlıyor. Umarım bir sonraki dvd’miz akşam saatlerinde çekilir ve önceki günden sarhoş olan kişiler ayılmış olur bizle birlikte coşarlar… hehe

Kısa bir süre sonra "The Forgotten King" isimli albümünüzü yayınlayacaksınız, hangi şirketten çıkacak yada self-release mi olacak?
Albümü şimdilik kendimiz basacağız, 11 Ağustos’ta Bloodstock-Open-Air’da sahne alacağız, aynı gün çıkarmayı düşünüyoruz. Birkaç distribütör ile görüştük ama sanırım kendi imkanlarımızla basmak şu an için en iyi yol olacak. Albüm şu an http://achren.bigcartel.com adresinden ön sipariş edilebiliyor.

Önceki ürünleriniz hakkında fikrim yok sadece DVD’yi izledim, yeni albüm konusunda biraz bilgi verir misiniz? Sound, tarz, kayıt vs.
Albümü İskoçya’da birkaç farklı yerde kaydettik, ve miksajı Finlandiya’da Drop Hammer Studios’ta Mathias Helle tarafından yapıldı, mastering ise İsveç’te Fascination Street’ten daha önceden Bloodbath, Devin Townsend ve Amon Amarth gibi gruplarla çalışan Jens Bogren tarafından yapıldı. Bizde daha çok Avrupa sound’u var, bu da bizim için, istediğimiz çiğliği verebileceğimiz insanları bulmamız açısından çok önemli

Albüm sonrasında turne düşünüyor musunuz? Şu an için ayarlanmış bir organizasyon var mı? Sizi canlı canlı izlemek keyifli olmalı…
Evet, Ekim ayı için planlarımız var. Wacken’da sahne alacağız, sonra Bloodstock ve bunlardan sonra albümün promosyonunu yapacağız. Yakında tarihlerin açıklanacağını umut ediyorum.

Tarzınızı "blood metal" diye nitelendiriyorsunuz, bu isimde bir de EP’niz var. Bazı gruplar vardır, bir parçasının ismi ile bir tarzın ismini oluşturmuş ve kendinden sonraki gruplara kapılar açmıştır (Venom – Black Metal gibi), bu tarz bir girişim mi bu? çünkü yaptğınız müziğe oturan bir isim olduğunu düşünüyorum…
Teşekkürler, tam uymuş olarak görünüyor, müziği geniş yelpazede dinliyoruz ve sonuç olarak biraz daha farklı bir müzik yaratmaya çalışıyoruz. Bence DVD’de gördüğünüz şeyi albümde de duyacaksınız…

Achren’in anlamını merak ediyorum, çevirilerde Almanca’da karşılığını bulabildim ama belki kendi dilinizde bir anlamı vardır, bu ismi seçerken nasıl karar verdiniz?
Evet, eski bir Kelt kelimesi, öbür dünya anlamına geliyor.

Sona yaklaşırken, yakıl gelecekte Achren’den neler duyacağız, gizli planlarınızı açıklar mısınız :))
Hmm, dediğim gibi bu yaz festivallerle son bulacak ve albüm promosyonuna konsantre olacağız. Gelecek sene Avrupa’daki festivallerde yer almayı umuyoruz ayrıca ikinci albümümüzün çalışmalarını başladık ve albümün yarısına yakınının demo kayıtları hazır bile..

Soracaklarım şimdilik bu kadar, belki daha sonra farklı sorularla bir röportaj yaparız yine, eklemek istediğiniz bir şeyler var mı? İskoçya’daki dostlara selamlar…
Evet, önümüzdeki iki hafta gelin Wacken ve Bloodstock’ta bizi izleyin…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu