Blog

Unutulmayan Konserler – 2 – “Deströyer666” 23.02.2013

Merhaba sevgili Extreminal.com okuyucuları. Dinlediğim gruplarla röportaj yapmaya ilk burada, bu sitede başlamıştım. Uzun bir zaman sonra buraya yazmak güzel. Sizinle Black/Thrash janrında favori gruplarımdan olan Deströyer 666’in İstanbul konseri ile ilgili hatırladıklarımı paylaşmak istiyorum. Ve bu yazıya desteklerinizi bekliyorum, sizler de hatırladıklarınızı yorum olarak yazarsanız süper olur! Parça, parça olan anılarımızın birleşmesine vesile olursunuz!

Okey, hadi gidelim… Yıl 2009, 2010.

Deströyer 666 için o yıllar hatırladığım en net şey Defiance albümünü deliler gibi dinlediğim, her dinlediğimde sanki ilk kez dinlemişim gibi tepki vermem.

Yıl 2013, Ravencult, Frostmoon Eclipse, Desaster gibi konserlerden sonra artık Deströyer 666 konserinin organizasyonu için kendimi hazır hissediyordum. Bir de bu kadar gecikmesinin sebebi grubun Avustralyalı olmasıydı. Fakat sonra grubun İngiltere’ye taşınmış olduğunu öğrendik ve bu harika bir haberdi, hemen kolları sıvayıp iletişime geçmiştik grupla. Ancak sonrasında yaşanan bazı bazı sebepler dolayısıyla (onları buraya yazıp siteyi ve bu güzel anıyı saçma bir noktaya götürmek istemem.) konser organizasyonunu Chaos Magazine’den Murat’a devretmiştik. Ama bizde elimizi eteğimizi çekmedik çünkü grup benim için önemliydi. Buna izin veren Murat’a da bir kez daha teşekkürler!

Organizasyon ile ilgili her ayarlamayı takip ediyor, her şeyin güzel olması için Murat elinden geleni yapıyordu.

O zamanlar Kadıköy grup olarak zengin ama mekân olarak fakir bir yerdi, konserler de Taksim’de yapılırdı.

Bizim gibi organizatörler için metal konserlerini cumartesi gecesine ayarlamak ya mümkün değildi ya da ekstra masrafa mâl oluyordu. O zaman ki konser kitlesiyle o masrafı çıkartmak mümkün olmuyordu. Bilirsiniz bizler do it yourself kültürünü benimsemiş, sponsor desteği olmaksızın tüm masrafları bilet parasıyla (yetmezse cebimizden karşılanması suretiyle) yapıyoruz. Çünkü konser organizasyonlarını para kazanmak için değil sevdiğimiz grupları burada, kendi ülkemizde seyredebilmek amacıyla yapıyoruz. Ah, her neyse işin organizasyon boyutunu yazmak istemiyorum.

23 Şubat 2013 Cumartesi günü sabah saat 7’de Deströyer 666 İstanbul’a indi, akşamına konser yeri The Mekan’a teşrif ettiler.

O gece ile ilgili aldığım duyumlardan bahsedeyim biraz:

KK’in kaldığı otelin kartvizitleriyle mekâna gelmesi ve salondaki kadınlara bu kartviziti dağıtması… Adam bir de galiba kadın düşmanıymış öyle şeylerde söyleniyordu… Böyle cinsiyetçi şeylerini öğrendikten sonra da Deströyer 666 ile arama bir miktar mesafe koydum. O cinsiyetçi ise ben de cinsiyetçiyim! (Ne alakaysa, neyse boş verin)

Değişik ve saçma gelebilecek kulis istekleri de konser esnasında kulağıma gelenler arasındaydı.

O gece sağlam da bir Kadıköy gecesi yaşandı. Vurdukça vurmuştu Kadıköy. Deggial, Impuration ve Hellsodomy sahne almıştı.

O konserden sonra olması lazım Deggial’in brandası baya bir süre bende kalmıştı. Bir gün brandayı Hammer Müzik’ten Enis’e götürdüm arkadaşlara teslim etsin diye ve brandayı alırken bana dedi ki “ohoo Deggial dağıldı ya…” Yıl 2017 olması gerek. Uzun bir süre konser ve çevreden uzaktaydım, bilmiyordum tabi. Keşke götürmeseymişim bende kalsaymış!

Dönelim konser gecesine,

Deströyer resimdeki gibi bir setlistle sahneye çıkmıştı. Net hatırlamamak ile birlikte 3 şarkılarını dinlemiştim. Bir ara aşağı indim, sonrasında tekrar yukarı çıktım ve ne olduğunu anlamadan mekân sahiplerinin konseri bitirmek istediklerini, sorun çıkarttıklarını falan öğrendim. İkna etme konuşmaları yapılsa da maalesef ilk başta verdikleri sözü tutmayıp konser bitimine kadar beklemeden Deströyer 666 gibi bir grubu sahneden erken indirmişti.

Konsere gelen herkesin tepki göstermesine neden olmuştu bu davranış ve haklılardı da. Ben bile aynı tepkiyi gösterdim. Ama yarım saat bile olsa o grubu canlı dinlemek güzeldi.

Konser sonrasında da bir ton olay yaşandı tabi…

KK’in taksi durağına işemesi geceye damga vuran olaydı! The Mekan çıkışına çok yakın bir yerde taksi durağı vardı. Bizler ekipmanları mekandan aşağı indirmekle meşgulken, kafası muhteşem olan KK çişini yapmak için taksi durağının uygun bir yer olduğunu düşünmüş olacak ki ulu orta pantolonundan küçük KK çıkartıp yapmaya başlamış! Durak sahibinin elinden zor almışlar! Ah şimdi böyle anlatınca komik ve eğlenceli geliyor ama o gece ciddi bir kriz yaşanmıştı.  Otele gitmek için taksi bulmamız bu sebeple baya bir uzadı. Taksiyi bulup, doluşup otelin yolunu tuttuk. Otele geldik, ekipmanları indirirken birden elemanların merch bavulunu almayı unuttuklarını fark etmesi üzerine 2. Kriz yaşanmıştı! Apar topar mekana dönüp bavulun orada bizi beklediğini görmemiz günün en iyi haberiydi! Kafası uçuk 4 adamla uğraşmak zor! Ve KK gerçekten tanıdığım en leş kişi. Ah ama seviyorum sizi beyler!

Geldik bu anının sonuna…

Öyle ya da böyle, o zamanlarda, o şartlarda izlediğimiz- izleyebileceğimiz güzel konserlerden biriydi. Emeği geçen, o gece orada olan, sayan-söven herkese teşekkür ederiz!

Konuk Yazar : Merve (Destroy Fanzine)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu