SUICIDE RÖPORTAJI (Nisan 2004)


SUICIDE

Merhabalar. Öncelikle yillardir bekledigimiz albümü çikardiginiz için sizi tebrik etmek istiyorum. Açikça söylemek gerekirse, bir Suicide fani olarak gerek parçalar, gerek kayit kalitesi, gerekse sunum açisinda benim beklentilerimi fazlasiyla karsilayan bir albüm oldu O.O.Y.N. Sizin açinizdan durum nasil? Size “ Geç oldu ama güzel oldu” düsüncesi mi hakim, yoksa “sunu da yapsaydik bunu da ekleseydik” evhamlari mi hakim? :)
-Genel olarak memnunuz. Kayit süresi mix mastering dahil 2 ay kadar sürdü ki hergün tam performansta çalisilamadi. Biraz elimizi çabuk tutmak istedik. Açikçasi 2. albüm projesi kafamizdayken birinci albüme girdik. Çok fazla derine inmeden parçalarin genel atmosferini yansitabilecegimiz bir sound olusturup kayidi tamamladik. Bilirsiniz mix’ten yeni çikmis bir grup kaydedilen müzikten bikar çünkü yüzlerce kere dinlemistir. Ama 2-3 hafta geçtikten ve mix yorgunlugu geçtikten sonra dinliyoruz ve gayet memnunuz.

Albümde 14 parça var ama bunlardan 4’ü EP’den bildigimiz parçalarin yeniden kaydedilmis halleri.Sanirim Suicide’i yeni tanimak isteyenlere de ulasmak istediniz.RSF’de de gördük.Sizi takibe alan yeni nesil dinleyiciler de çogalmakta.Bu konuda neler düsünüyorsunuz?
-Gerçekten de yeni nesile tam olarak ulasabildigimizi düsünmüyoruz, özellikle Rock Station’a sehir disindan çok fazla katilim var. Bu gibi ortamlar yeni nesille tanistiriyor bizi ve onlarin fikirlerini tepkileri alma firsati veriyor. Türkiye’de bu tip müzigi dinleyen çogu kisiye tam olarak ulasamadik. Amaçlarimizdan biri de iyi bir video klip yapip müzigimizi ve felsefemizi olabildigince çok kisiye ulastirmak. Ayrica daha önce konser için gitmedigimiz sehirler var, öncelikli amacimiz o sehirlere gidip canli performansimizi sergilemek.

Albümün geneline baktigimda çizgisi hiç degismemis bir Suicide görüyorum.Örnegin “Merchants Of Misery”, “Buried Alive”, “Gore”, “Terror Preached” gibi parçalar yine klasiklesmeye aday Suicide parçalari. Çok uzun bir süredir Türkiye’de metalin içindesiniz ve bu ilk albümünüz. Sartlar el verseydi iki ya da daha çok albüm yapabilseydiniz parçalarinizda kullandiginiz unsurlarda degisim olur muydu ve olsaydi ne yönde olurdu. Bunu tahmin edebilir misiniz?
-Bu parçalarin hepsi Suicide ’a ait ve tabii ki Suicide ruhuyla olusturulmus parçalar. Bizim su anda albüm sayimiz 2-3 gibi bir sayi olsaydi tabi ki çok daha farkli unsurlar içerme olasiligi olurdu, çünkü daha çok albüm ve daha çok sarki söz konusu olurdu. Ama bu hiçbir zaman piyasalasma yada özgün müzikten uzaklasma seklinde olmazdi.
Uzun süredir bu isin içindeyiz evet ve albümdeki 14 parçada bu uzun sürenin etkisi, geçmisle bugün arasinda açilmis bir yelpaze gibi bizce de.

Albümde bir iki farklilik gözüme çarpti. Bunlardan ilki “Sole War” adli enstrumental parçada kullanilan yaylilar ve “Suicide Pact”in ortasinda kullanilan klavye. Bu yenilikler alistigimiz Suicide müzigine biraz disinda. Ileriki dönemde bu denemelere daha fazla mi yer vereceksiniz? Bu bir alistirma mi? :)
-Bu iki parçamiz digerlerinden biraz daha farkli yapilara sahipler. O ikisinde vurgulamak istedigimiz duygu ve düsünceleri biraz daha iyi yansitabilmek amaciyla yayli ve klavyeler kullandik. Ilerde ne olur bilemeyiz. Parça yapilarina göre gerekirse kullanilabilir. Müzik isi bu önceden bisey söylemek pek mümkün olmuyor.

Pek çok kadro degisikligi yasadiniz. En son olarak da Cem Devrim Dursun davuldan ayrildi. Açikçasi ben çok üzülmüstüm.Çünkü yerinin doldurulmasi zor bir müzisyen oldugunu düsünüyordum ama RSF’de ve albümde gördüm ki Çaglar, Cem’i aratmayacak derecede iyi performans sergiliyor. Dönem dönem konserlerde baget yine Çaglar’in elindeydi.Çaglar grubun daimi elemani diyebilir miyiz artik?
-Senin de dedigin gibi Cem’i aratmayacak derecede iyi performans sergiliyor. Çok fazla artilari var. Müzik performansi disinda, grubun ilerlemesi için de çok çaba harciyor. Çaglar grubun daimi elemanidir artik.

Simdi albüm kapagini inceledigimde bir sey göze çarpiyor. Hicri Bozdag’in grubun tanitim islerini, menejerlik görevini üstlendigini görüyorum.Bu çok profesyonel bir atilim ama Türkiye’de yaygin degil. Hicri Bozdag’dan beklentiniz neler bu menejerlik konusunda?Benim aklima Wacken, Bang Your Head festivalleri geliyor misal Bu konuda neler söyleyeceksiniz?
-Evet, albüm kapaginda da görüldügü gibi menajerlik görevini Hicri Bozdag üstlendi. Yurtdisi ve yurtiçi planlamalarda beraber çalisiyoruz. Bir uyum sözkonusu. Beraber çalisarak dünyada oldukça iyi bir yere gelecegimizi düsünüyoruz. Iyi bir yere gelmekle kastimiz; müzigimizin ve fikirlerimizin begenilmesidir.

7.RSF afisinde ve albüm kapaginda logonuz degisik. Açikçasi web’zine’lerin forumlarinda okudugum ve benim de katildigim bir görüs olarak yeni logonuz biraz yadirgandi. Yani ne bileyim logo müzige oranla çok yumusak kaliyor. Bu logo degisiminden memnun musunuz?
-Logo yumusak degil. Bizce oldukça soguk bir havasi var. Kliselesmis ve okunmayan, birbirine girmis, igrenç logolardan uzak durmak istiyoruz. Logoya biraz daha sanatsal bakilmasi daha çok hosumuza gider. Insanlar logolarda vahset ariyorlar bizlerse vahsetten uzak kalmayi istiyoruz.

Bu sorum albümle ilgili degil ve özellikle Erkan Abi’ye yönelik. Biraz güncel bir soru. Simdi Erkan Abi RSF’nin ardindan pek çok yerde okudum ki Saklikent’in ses problemi haril haril tartisiliyor. Hatta festivalin hemen ertesi hafta gruplar degil de Saklikent’in ses probleminden bahsediliyordu. Siz de bir iki sorun yasadiniz, sence var mi böyle bir sey büyütüldügü kadar? Sesten anlayan biri olarak olarak görüslerini merak ediyorum dogrusu?
-Ses sisteminde bir problem yok, backline berbatti. Ayrica teknik elemanlar çok yetersizdi. Sahnede sagir olmak üzereydik ayni sistem profesyonel teknik elemanlar tarafindan kullanilsa çok daha iyi sonuç alinirdi. Ayrica o günkü teknik elemanlarda bir vurdumduymazlik ve lakayitlik vardi. Kendilerini müzisyen olarak tanitmalarina ragmen sahnedeki insanlara yardim etmek için killarini kipirdatmadilar, art niyetmi amatörlük mü kendileri düsünsünler. Yalniz davul teknisyeni ve gitar teknisyeni görevlerini iyi bir sekilde yerine getirdiler. Ayrica Hicri’ye JCM 900 diye bildirilen amfi maalesef marshall’in ucuz bir modeli çikti. Saniriz burada da bir tuhaflik söz konusu. Erkan’in jack’i çikti sarki ortasinda ve kimse farkina bile varmadi, küçük bir problem yasadi grup. Sesle ilgilenen elemanlarin daha dikkatli çalismalari gerekirdi.

Yine albüme dönelim. Umuyorum ki böyle bir albüm yurt disindaki müzikseverlerin de arsivine girsin. Bu konuda bir çalismaniz vardir muhakkak.Hangi ülkelere gidecek mesela?
-Su anda Almanya’ da ve Japonya’da küçük miktarlarda satis basladi. Alman bir firmayla kontrat için görüsmeler devam ediyor. Umariz size yakinda iyi haberler verecegiz.

Simdi albümünüz çok yeni çikti ve talep edilen de bir albüm niteliginde. Isim vermek istemiyorum ama özellikle Ankara’da Türk gruplarin albümlerini-demolarini dahi kopyalayip satan yerler var. Bu konuda bir denetiminiz olacak mi?
-Isi kültür bakanligi ve içisleri bakanligina birakiyoruz, denetim onlarin sorumlulugunda. Kopyalayanlarin baslari derde girebilir, her türlü eser için geçerli bu aslinda. Umariz böyle bir durum ortaya çikmaz.

Röportajin sonlarina yaklasiyoruz. Simdi burada yazmak uzun sürer. Askerlik, is hayati, yurt disina çikma durumlari gibi sebeplerle pek çok kere eleman degisikligi yasadiniz. Hiç dagilma noktasina geldiniz mi?
-Dagilma noktasina hiç gelmedik, iyi bir dostlugumuz var, bugüne kadar kimse birbirine sesini bile yükseltmemistir, hiç karamsar olmadik, bir çok ciddi problem yasadik ama herkes yaptigi müzigi sevdigi ve birbirine saygili oldugu için yilmadik ve kosullar el verdikçe müzik yapmaya devam edecegiz.

Yanlis hatirlamiyorsam Suicide’in temelleri 89’da atildi. Aradan geçen 15 yil az degil.Erkan abi 30unu geçti Hakan Abi de öyle. O.O.Y.N muhakkak bunca yilin bir meyvesi. Ayni zamanda bunu yeni albümlere, yeni konserlere açilan bir kapi olarak düsünüyorum. Esas kadro hemen hemen toplanmis, Erkan Abi’nin saçlari yeniden uzamakta :)  Kisa ve uzun vadedeki planlariniz neler?
-Su anda yeni albümümüzün tanitim konserleri ile ilgileniyoruz. Az evvel söyledigimiz gibi Alman firmayla mantikli bir anlasma olursa konserlerle ilgili daha farkli projeler olacak ve bir sonraki albümle ilgili bir çalisma basladi bile. Hedefimiz; kisa vadede albümümüzün Türkiye ve diger ülkelerdeki tanitimi, uzun vadede ise unutulmaz albümler yapmak.

7-8 Mayis’ta Adana’da yeni bir festival düzenleniyor ve ona katiliyorsunuz. Yeni ve Anadolu’nun beklenmeyen sehirlerinde konser vermek sizde nasil duygular uyandiriyor. Güven-tedirginlik-heyecan?
-Kayseri ve Mersin’de çaldik. Bizce muhtesemdi. Diger sehirlerde de ayni coskuyu yasayacagimizi biliyoruz. Güvenlikle ile ilgili bir sikintimiz yok heyecani çok farkli tabiki o sehirlerin.

Adana’nin ardindan konser programi belli mi?
-Su anda belli degil ama Bursa, Eskisehir, Izmir ve Samsun konserleri için görüsülüyor. Diger sehirlerde organizatörlere ulasmaya çalisiliyor. Tüm Türkiye’yi dolasmayi planliyoruz. Menajerimiz bununla ugrasiyor.

Sorularim bu kadar.Umarim O.O.Y.N.’dan hak ettiginiz parayi ve ilgiyi kazanirsiniz ve bize yeni albümler sunarsiniz :) Dinleyenlerinize Extreminal araciligi ile söylemek istedikleriniz varsa son söz sizde…
- Web sitemiz (
www.suicidepact.net ) araciligi ile bizim hakkimizda merak ettiginiz diger konulara cevaplar bulabilirsiniz. Ayni zamanda albümden parçalar da dinleyebilirsiniz. Bizi dinleyen, albümümüzü alan ve alacak olan, son olarak bizi destekleyen herkese selamlar. Ayrica sizler Extreminal’e de tesekkür ederiz. Konserlerde görüsmek üzere.


Yazar: Armagan

 
GOREBRINGER Röportajı  BURIAL INVOCATION Röportajı  KNELL Röportajı  PERSECUTORY Röportajı  BLACK OMEN - VIDEO Röportajı 


Dødsfall - ''Døden Skal Ikke Vente''   A Secret Revealed ''Sacrifices''   Nile ''Vile Nilotic Rites''   1349 ''The Infernal Pathway''   Tagraht ''Nihilistic Catharsis''   Grafvitnir ''Venenum Scorpions''   Horrocious ''Depleted Light and the Death of  Uniqueness''   Deserted Fear  ''Drowned by Humanity''   Mayhem ''Daemon''   Vltimas '' Something Wicked Marches In''   Visceral Disgorge ''Slithering Evisceration''   Thrashfire''Into the Armageddon''   Nihil Kaos / Djevelkult / Kyy ''Kult of Kaos Serpent''   Orbstruct ''Phobos Rising''   Sumgzeit - ''A Death of You''   Nunslaughter/Hatevömit Split   Human Deformation - ''Apocalypse Of Putrid Humanity''   Gorebringer - A Craving For Flesh   Misþyrming ''Algleymi''   Mgła ''Age of Excuse''   TIRAN ''Apocalyptic Tales''  


 

FacebookTwitterRssSitemize Link VerinİletişimBaşa Dön
Contents - Czell Labs&Solutions