GJENFERDSEL ''Varde'' (07.08.2010)


Ketzer Records - 2010- Norveç

Norveç'li Gjenferdsel in bende olan ikinci tam zamanlı albümleri "Varde" tam anlamıyla Nordic bir sound ile karşımda,aylardır dinliyorum. Bir şeyler yazabilmek bu geceye denk geldi.Soğuk ülkenin soğuk gruplarını dinlemeye alıştım.Çünkü bu yaz günlerinde gerçekten iyi geliyorlar. Eski usul Viking soslu Norveç black metali diye buna derim...

Grubun kelime anlamı ölüler diyarında yolculuğa çıkan bir ruh olarak betimlenmiş.Grup aslına çok üst düzeyde müzikalite ve tekniğe sahip değiller, minimalistik ve düz bir beste yapısına sahipler,sözlerin tamamı Norveççe, biraz köklerine bağlılık var zaten albüm kitapçıklarında maç taraftarları gibi Norveç bayrağı sallarken çekilmiş pozları dikkatimi çekmişti.

Bir dönem hatırlarsınız Storm, Isengard, Emperor, Satyricon, Dodheimsgard vs. türü gruplar vardı hatta Falkenbach, Mithotyn'i de bunlara dahil edebilirim,Gjenferdsel bunların biraz daha underground düz black metal hali,folk öğeler kullanılmış fakat daha çok koro vokal şeklinde, müzikal olarak onlar kadar değişken melodiklik bulunmuyor.

Çok sade bir kapak sanırım bir kalıntı olabilir. Üst düzey bir grup değil ama asla yabana atılmayacak kadar iyiler, bir göz atın derim !

7/10

Yazar: Cenk A.

 
Human Deformation - ''Apocalypse Of Putrid Humanity''   Gorebringer - A Craving For Flesh   Misþyrming ''Algleymi''   Mgła ''Age of Excuse''   Metal East : Nove Kolo 2019 Festival Kritiği   TIRAN ''Apocalyptic Tales''   ORGANECTOMY ''Existential Disconnect''   RAVAGER ''Thrashletics''   POSSESSED ''Revelations of Oblivion''   FORGOTTEN ''Of Past And Passion''   DEUS MORTEM ''Kosmocide''   ROCK HARD FESTIVAL 2019  KRİTİĞİ   HELEVORN ''Aamamata''   WINDSWEPT ''The Onlooker''   ATTIC ''Sanctimonious''   THE SCARS IN PNEUMA ''The Path of Seven Sorrows''   DEITY ''Evil Seed of Life''   WHISKEY RITUAL ''Black Metal Ultras''   DESERTED FEAR ''Drowned By Humanity''   AGONY REIGNS ''Death From Within''   FLAMEN ''Furor Lunae''  


 

FacebookTwitterRssSitemize Link VerinİletişimBaşa Dön
Contents - Czell Labs&Solutions