DARKESTRAH ''The Great Silk Road'' (12.03.2010)


Paragon Records - 2008 - Kırgızistan/Almanya

Epic, folk black metale anlam veremez hiç haz etmezdim Darkestrah'ı dinleyene kadar. İnsanın kendi kültüründen bir şeyleri sevdiği bir tarz içerisinde duyması farklı bir durum teşgil ediyor. Orta Asya Türk kültürü'nün black metal ile birleşmesinden ciddi anlamda büyük haz aldım.

Kırgız black metal grubunun dördüncü albümü olan albümle birlikte tanıştım grupla, bunun öncesinde de başarılı 3 albümü, 2 demo ve bir Ep'si var grubun. Şu an sanırım Almanya'da yaşıyorlar.

Albüm black metalin tüm hırçınlığı ile dombrayı, black metalin karanlık scream'i ile Orta Asya Türklerine has gırtlak sesini birleştiren bir çalışma olmuş. Albümde çello ve klavye kullanılması da müziği melodik kılıyor.

Albümde Cult Tengri isimli şarkı ilgimi çekti, bu tarz işlerle ilgilenen varsa bilir Nogay Türklerine ait Dombra isimli bir Türkü var, onu coverlamışlar fakat sözleri orijinal olarak kullanmamışlar, zira orijinal sözleri Türkçe.

Kendine has atmosferi olan oldukça takdir ettiğim harika bir albüm, Paganizm yerine Şamanizm tema olarak seçilse daha lezzetli olurdu bence. Yine de kuzey kültürünün epik müziğine tapanlara alternatif olarak sunabilirim, kendi kültürünüze daha yakın bir şeyler dinlemek istiyorsanız bu albümü atlamayın...

9/10

Yazar: Goremented

 
Human Deformation - ''Apocalypse Of Putrid Humanity''   Gorebringer - A Craving For Flesh   Misþyrming ''Algleymi''   Mgła ''Age of Excuse''   Metal East : Nove Kolo 2019 Festival Kritiği   TIRAN ''Apocalyptic Tales''   ORGANECTOMY ''Existential Disconnect''   RAVAGER ''Thrashletics''   POSSESSED ''Revelations of Oblivion''   FORGOTTEN ''Of Past And Passion''   DEUS MORTEM ''Kosmocide''   ROCK HARD FESTIVAL 2019  KRİTİĞİ   HELEVORN ''Aamamata''   WINDSWEPT ''The Onlooker''   ATTIC ''Sanctimonious''   THE SCARS IN PNEUMA ''The Path of Seven Sorrows''   DEITY ''Evil Seed of Life''   WHISKEY RITUAL ''Black Metal Ultras''   DESERTED FEAR ''Drowned By Humanity''   AGONY REIGNS ''Death From Within''   FLAMEN ''Furor Lunae''  


 

FacebookTwitterRssSitemize Link VerinİletişimBaşa Dön
Contents - Czell Labs&Solutions