FEN ''Dustwalker'' (17.01.2013)


Code666 Records - 2013 - İngiltere

Hala The Malediction Fields albümlerinde yakaladıkları ivmeye ulaşamasalar da; FEN grubu atmospheric black metalin artık liderlerinden biri desek yanlış olmayacaktır (Agalloch'un tahtı zorlanıyor).

2006'nın taze grubu olan Fen, İngiltere’nin gizemli manzaraları ve sulu ovalarının da bulunduğu bir bölgeden ismini almakta. Albümü ayrıntılandırmadan önce orijinal cd kompleksinin içinde farklı bir logo ve bir kolyenin bulunacağını hatırlatalım!

Yukarıda da belirttiğim gibi Fen üyeleri bu bataklıkta büyüdü ve müzik altyapısı o havanın bariz eseri. Zaman zaman yalpalayan, zaman zaman direnç katan bir akışı var albümde. Post rock temalarını eksik etmiyorlar albüm boyunca. Lirikler ise keder ve yalnızlık üzerine. Şarkıların kulağa geliş ahenkleri bazen gereksiz bas gitar ve bateri patlamalarıyla dolsa da içinde kendince bir giz yarattığı kesin. Hazmı zor bir albüm; ki bu benim önemli saydığım bir durum. Eğer ki müziğiniz propaganda amacı taşımıyorsa direk etkileşim için biraz çaba gerekir. Bu durumu Fen bu albümde oturtmuş. Akılda kalıcı bir melodi yakalamak zor ama bir ruh kattığına emin olabiliriz. Albüm gerçekten bu paralelde dikkat istiyor.

Dustwalker, Fen'in bizlere sunduğu 4.sürüm.Albümün her aşaması çıplak bir üzüntüyü vurguluyor, akustik gitarların serbest çalınımı bazen deneysel imajı hissettirmekte. Sonuçta parçaların hepsi gayet iyi ve dinleyici içinde bir o kadar 'vurdumduymaz'. Albüm 2013'ün bu türdeki tavsiyeleri arasına rahatça girer.

8/10


Yazar: O.Bektaş
  • Currently 2.7/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Mevcut puan: 2.7/5 (Toplam 478 oy)


 
SÜLFÜR ENSEMBLE 'II''   FUNERAL MIST ''Hekatomb''   DEATHFUCKER ''Fuck the Trinity''   VOMITILE ''Pure Eternal Hate''   MEMORIAM ''The Silent Vigil''   MERHUM ''Twilight Heralds Our Return''   SARINVOMIT ''Malignant Thermonuclear Supremacy''   SAPIK İNEK split w/KUAFÖR CENGİZ   KUAFÖR CENGİZ split w/GRAVEYARD   NOCTURNAL KUDETA ''Orphic Soul''   LYCANTHROPY ''A.V.R.E.I.L.''   LACOLPA ''Mea Maxima Culpa''   BLACK ALTAR/BEASTCRAFT split ''Winds ov Decay / Occult Ceremonial Rites''   DRUDKH ''Їм часто сниться капіж (They Often See Dreams About the Spring)''   WATAIN ''Trident Wolf Eclipse''   SABHANKRA ''From The  Frozen Mountains''   IXION ''Return''   NEKROHOLOCAUST ''Hymns of Ruthless Pestilence''   ATREXIAL ''Souverain''   ACEDIA ''Winter's End  & Whisper Rains''   EDGEFLAME ''Beyond  The Pale Carcass''  


 

FacebookTwitterRssSitemize Link VerinİletişimBaşa Dön
Contents - Czell Labs&Solutions